Hipertroidi ile hipertrofi oluşturulmuş sıçan kalbinde iskemi reperfüzyon hasarının değerlendirilmesi
İschemia/reperfusion injury assessment in the hyperthrophic heart created with hyperthyroidism
- Tez No: 429042
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Akut iskemi ya da reperfüzyon (İ/R ) gelişiminde hipertrofili kalpte meydana gelen olumsuz etkilenme derecesinin farklı olduğu bildirilmektedir. Çalışmalar, maternal hipertiroidinin (MH) kalp hipertrofisi oluşturduğu, buna bağlı olarak genç yaşta akut miyokart enfarktüs geçirme riskini arttırdığı görüşündedir.Çalışmanın amacı maternal dönemde hipertiroidi geliştirilen sıçanlarda kalp hipertrofi gelişimini değerlendirmek, İ/R gelişiminde hipertiroidili sıçan kalp dokusunun normale göre hasarlanma artışını ve fonksiyon bozukluk derecesini belirlemektir. Çalışmamız, 2 aylık Wistar albino dişi sıçanlarda yapılmıştır. Sıçanlara gebelik öncesi (21 gün) 0,2 mg/kg/gün ve maternal dönemde (toplam 42 gün n=8) 0,012 µg/kg/gün, intraperitonal (i.p.) olarak L-tiroksin verilmiştir. Bunların dişi yavruları erişkin oluncaya kadar beklenilmiş (60 günlük), hipertiroidli (HT, n=42) ve kontrol (KONT, n=35) olmak üzere 2 grupta çalışılmıştır. Hipertiroidi gelişimi plazma sT4 değerleri ELISA yöntemiyle belirlenmiştir. Kan basınç kayıtları abdominal aortadan alınmıştır. Kalplere Langendorff sisteminde 30 dk iskemi, sonrasında 60 dk reperfüzyon uygulanmıştır. İskemi öncesi ve reperfüzyon süresince sol ventrikül diyastol sonu basınç (SVDSB), sol ventrikül sistolik basınç (SVSB), sol ventrikül basınç gelişimi (SVBG) ve basınç değişim hızları (±dP/dt) kayıtlanmıştır. İ/R'li kalp kesitleri, triphenyl tetrazolium chloride ile boyanmış, hasarlı alanlar yüzdesi belirlenmiştir. Kalp hipertrofisinin değerlendirilmesinde, hayvanların kalp ağırlığının tibia uzunluğuna oranı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The degree of hypertrophic hearts affected by acute ischemia or reperfusion injury is different from a healthy heart. Studies of hyperthyroid formed with maternal heart hypertrophy showed that it increases the risk of having an acute myocardial infarction. In this study we evaluated cardiac hypertrophy in maternal hyperthyroidic period of I/R on myocardium, impairment of cardiac function. In this study, worked on 2 mounths old female Wistar albino rats, which were recieved pregestasion 21 days (0.2 mg/kg/day i.p.) and maternal thyroxine for 42 days. 0,012 µg /kg/day i.p. L-thyroxin. The female rats grown up till adult age (60 days) and divided two groups; hyperthyrodism (HT, n=42) and control group which were not given L-thyroxin (KONT, n=35). F4 values were determined by ELİSA as an indicator of the development hyperthyroidism. Arterial blood pressure recordings were obtained directly from the abdominal aorta. Hearts hanged from the aorta to the Langendorff system for 30 min ischemia and after 60 min reperfusion. Left ventricular end-diastolic pressure ( LVEDP), left ventricular systolic pressure ( LVSP ), left ventricular pressure development ( LVDP ) visit the rate of change of pressure (±dP/dt) were recorded before ischemia and during reperfusion. Sections of heart tissue stained with triphenyl tetrazolium chloride and damaged areas/ total cross sectional area ratio were determined. Assessment of cardiac hypertrophy, heart weight /tibial length ratios were used.