Çeşitli bitki özütleri ile soğan ve yanak içi epitel hücrelerini boyama metodlarının araştırılması
Investigation of the dyeing methods of onion and buccal epithelial cells with different plant extracts
  1. Tez No: 429063
  2. Yazar: NİLGÜN KUŞCULUO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN CÜCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışmamızın amacı portakal, mandalina, king mandalina, kırmızı elma, soğan kabukları ve toz kekik özütlerindeki pigmentlerin, soğan ve yanak epiteli hücrelerinin farklı bölgelerinde, floresan ya da görünür boyamalar için kullanılma potansiyellerini belirlemektir. Toz kekik ile Soğan, Mandalina, King Mandalina, Portakal, Kırmızı Elma kabukları yıkanıp, parçalandıktan sonra her birinden 20 g, 100 mL su içersinde kaynatılıp, soğutuldu ve süzüldü. Özütlerin tek başlarına bulunduğu veya çeşitli metal tuzları (Şap, FeSO4, CuSO4) ile ayrı ayrı ikili kombinasyonlarının bulunduğu çözeltiler hazırlandı. Soğan kökü, soğan zarı parçalarından ve lamda hazırlanan yanak epiteli preparatlarından her bir çözeltiye konuldu. Hazırlanan materyaller etüvde 50˚C ve 80˚C sıcaklıklarda, ayrıca oda sıcaklığında, 1 saat süreyle bekletilerek boyama işlemi yapıldı. Soğan kökü, zar parçası ve yanak epitel preparatı boya çözeltisinden çıkartılarak saf su ile yıkandı. Kökün uç kısmındaki koyu boyalı bölgeden bistüri yardımıyla 0,25 cm'lik bir parça kesilerek bir lam üzerine alındı. Diğer lam üzerine de zar parçası konularak üzerlerine lameller kapatıldı. Boyalı yanak epiteli, soğan kökü ve zarı hücrelerini içeren preparatlar önce ışık mikroskobunda sonra floresan mikroskopta değerlendirildi. Portakal, elma, mandalina ve king mandalina kabuklarının özütleri ile yapılan denemelerden bazılarında boyanma elde edildi. Soğan kabuğu özütü ile görünür bölgede parlak turuncu, kekik özütü ile de 440-590 nm de floresan boyanma, çekirdekte koyu yeşil boyanma gözlendi. Sonuç olarak, uyguladığımız metodla soğan kabuğu özütü ile yapılan tüm denemelerde olumlu sonuç elde edildiğinden ve kekik tozu özütü ile de hem floresan hemde görünür bölgede pozitif boyanmalar olduğundan, her iki bitkinin de biyolojik preparat boyamada kullanılabilirlik potansiyeli olduğu tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
Our aim was carrying out fluorescent or visible staining in different parts of onion and buccal epithelial cells in different colors using pigments in extracts of orange, tangerine, king tangerine, red apple, onion peels and powdered thyme. Washed and shredded peels and powdered thyme prepared separately as 20 g in 100 mL of distilled water. Each mixture was boiled and filtered and, then cooled to room temperature. Dye baths prepared for each extract separately, including 25 mL of extract alone and 25 mL of extract- metal salt (Alum or FeSO4 or CuSO4) combination. Pieces of onion root and skin and buccal ephitelial cell slides were placed into each dye bath. Then the separate baths were incubated at room temperature, in oven at 50° C and 80° C, for 1 hour. The onion root pieces, skins and slides were taken out of dye bath and rinsed in distilled water. The dark stained tips of the root pieces were cut and placed onto a clean slide. After closing the cover glass, the preparations were made by squash technic. Onion skins put directly onto the other slide and closed with cover glass. All slides were evaluated under light and fluorescence microscopes. While stainings performed with the essences of orange, apple, king tangerine and tangerine peels extracts did not give exactly effective results, bright orange color staining were obtained using onion peel extract. Staining efforts with thyme extract has given rise in a pale fluorescence at 440-590 nm. As conclusion, by the technic applied in our experiment, only onion skin and powdered thyme extracts showed potential for usage as visible and fluorescent dyes for cell or tissue staining.