Anne sesi ve ninninin preterm yenidoğanların fizyolojik parametreler, stres ve uyku- uyanıklık durumları üzerine etkisi
The effect of mother's voice and lullaby on preterm infants' physiological parameters, stress and sleeping-waking state
- Tez No: 429062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL BAYAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma anne sesi ve ninninin preterm yenidoğanlarin fizyolojik parametreler, stres ve uyku- uyanıklık durumları üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Çalışma, bir devlet hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi (YYBÜ)'nde yapılmıştır. Anne sesi, ninni ve kontrol gruplarının her birinde 30 olmak üzere toplam 90 preterm yenidoğan çalışmaya alınmıştır. Veriler Yenidoğan ve Anne Tanıtıcı Özellikler Formu, Yenidoğan Stres Değerlendirme Formu (YSDF) ve Yenidoğan Uyku- Uyanıklık Durum Değerlendirme Formu (YUUDF) ile toplanmıştır. Çalışmanın 1, 3 ve 5. günlerinde uygulama öncesi, sonrası ve 5. dakikada yenidoğanların YSDF ve YUUDF değerlendirmeleri yapılmıştır. Veriler, bilgisayar ortamında tanımlayıcı istatistikler, homojenlik testleri, ki-kare, sınıf içi korelasyon katsayısı (intra-class correlation efficient), tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi ve genelleştirilmiş doğrusal modeller ve pearson korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled study was carried out to evaluate the effect of mother's voice and lullaby on preterm infants' stress and sleeping-waking states. The study was carried out in a newborn unit in a public hospital in Turkey. In this study, 90 preterm newborn were divided into three groups equally as mother's voice (n=30), lullaby (n=30) and control groups (n=30). Data were obtained by Mother and Newborn Identification Form, Newborn Stress Evaluation Form (NSEF) and Newborn Sleepıng-Wakıng State Evaluation Form (NSWEF). On the 1st, 3rd and 5th days of the study; Newborns' NSEF and NSWEF scores at pre-, post-study and on the fifth minutes were evaluated. Data were evaluated by using descriptive statistics, homogeneity tests, chi-square, intra-class correlation coefficent, two way of analysis on repeated measures, generalized linear model, pearson correlation analysis.