Yüksek ve düşük dereceli seröz over karsinomlarında survivin ve HER2/NEU ekspresyonunun prognostik faktörler ve sağ kalım ile ilişkisi
Relation ships of surviving and HER2/NEU expression with prognostic factors and survival in high and low grade serous ovarian carcinomas
  1. Tez No: 429066
  2. Yazar: DENİZ İNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU TAŞTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Over kanserleri her yıl 204000 insanı etkilemektedir. İnsidansı nisbeten düşük olsa da kötü seyirli bir tümör olması nedeniyle sağkalım oranları çok düşüktür. Dunyada kansere bağlı ölümlerde 7. sıradadır. Malign over tümörlerinin %85-90'ı epitelyal kökenlidir. Seröz over tümörleri bu grubun %75-80'ini oluşturmaktadır. Çalışmamıza 1999-2013 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalında seröz over kanseri tanısı alan hastalar dahil edildi. 88 adet hastaya ait biyopsi örnekleri iki patolog tarafından değerlendirildi. Tüm olgular derece, evre ve diğer patolojik özellikleri açısından incelendi. Dereceleme sistemi olarak MD Anderson tarafından önerilen dereceleme sistemi kullanıldı. Olguda yüksek ve düşük dereceli seröz over kanseri olarak sınıflandırıldı. FIGO evreleme sistemi kullanıldı ve evre I, evre II ve evre III olarak gruplandı. Klinik hasta kayıtlarından nüks ve metastaz özellikleri, sağkalım süreleri, son yaşam durumları belirlendi. Tüm olgulara HER2/neu ve survivin antikorları uygulandı. Çalışmamızda yaş ile sağkalım süresi arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sağkalım süreleri açısından tümör evre grupları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. Ancak sağ kalım süreleri ile derece, nüks durumu, uzak metastaz, survivin ve HER2/neu ekspresyonları arasında anlamlı ilişki izlenmemiştir. Ayrıca tümör derecesi ile nüks durumu, uzak metastaz, survivin ve HER2/neu eksprestonları arasında anlalı ilişki izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The ovarian carcinomas affect 204000 people every year. Although the incidence of these tumors low, the survival rates of ovarian carcinomas are low because of thear bad prognosis. Ovarian carcinomas are seventh most common tumors in causes of cancer deaths on the world. Surface epithelial carcinomas represents about 85-90% of the ovarian tumors and 75-80% of them are serous carcinomas İn this study we investigated 88 ovarian carcinomas diagnosed as serous carcinoma in 1999-2012 in trakya University, Medical Faculty, Department of Pathology. All patients samples were evaluated retrospectively by two pathologist. The prognostic features of tumors as grade and pathologic stage were examined. The MD Anderson grading system was used and tumors were grouped as stage I, stage II and Stage III. The datas about tumor recurrence status, distance metastasis status, last survival status ans survival rates were detected from clinical records. Survivin and HER2-neu antibodies were used for staining of all tumors. A significant correlation was detected between age and survival rates in our study. The survival rates of patiants are significantly low in advances patients with advanged stage. However there was no significant correlation between survival rates and recurrence, distant metastases, survivin and Her2/neu expressions. Furthermore we investigated the relationship between grade and survival rates, recurrence, distance metastases, survivin and Her2/neu expressions but we could not detect significant correlation.