Yüksek dereceli over seröz karsinomlarında lenf nodu tutulumu olan ve olmayan olgularda apelin ve APJ reseptörü doku dağılımlarının araştırılması
Investigation of apelin and APJ receptor tissue distributions in high grade serous ovarian carcinoma with and without lymph node involvement
  1. Tez No: 503748
  2. Yazar: IŞIK ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE DİLARA ZEYBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Over kanseri ileri evrede tanı alması ve yüksek mortalite oranları nedeniyle önemli bir sağlık sorunudur. En sık görülen alt tipi olan seröz karsinom, ileri evrede ve uzak metastaz/lenf nodu metastazı olduktan sonra saptanabilmektedir. Lenfatik invazyon ve anjiyogenez üzerinde etkili faktörler arasında sayılan ve son yıllarda obezite ve diyabetle de ilişkili bir adipokin olan apelin molekülü ile reseptörü APJ, seröz over karsinomlarındaki lenf nodu tutulumu üzerinde etkili olabilir. Çalışmamızda yüksek dereceli seröz karsinom olgularında yaş, vücut kitle indeksi, sağ kalım oranları gibi demografik veriler yanısıra tümör/stroma oranı, apelin ve APJ immünreaktivitesinin lenf nodu tutulumu ile ilişkisi araştırıldı. Bu amaçla, indirekt immünperoksidaz yöntemi ile işaretlenen kesitlere MATLAB analizi uygulandı ve tüm veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Obez ve preobez olan hastalarda, tümör hücrelerinde apelin immünreaktivitesi vücut kitle indeksi normal olan hastalardan daha şiddetli olarak saptandı. Stromadan zengin grupta lenf nodu tutulumu oranının daha yüksek olduğu ve sağ kalım oranının düşük olduğu saptandı. Lenf nodu tutulumu olan ve olmayan grupların her ikisinde de H-skoruna göre şiddetli apelin ve orta derecede APJ immünreaktivitesi saptandı. Gruplar arasında istatistiksel fark bulunmadı. Bu çalışma sonucunda seröz karsinom olgularından obez ve preobezlerde tümör hücrelerindeki artmış apelin immünreaktivitesi ilk kez ortaya konmuştur. İleri evre seröz karsinomlarında apelin lenf nodu tutulumu ilişkisinin gösterilmesinde stromal kompartmandaki hücrelerde de apelin /APJ sisteminin değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is an important health problem because of its advanced diagnosis and high mortality rates. Serous carcinoma, the most common subtype, can be detected in advanced stage and after distant metastasis or lymph node metastasis. The apelin molecule, an adipokine associated with obesity and diabetes in recent years and its receptor APJ which are considered to be effective factors for lymphatic invasion and angiogenesis can both affect the lymph node involvement in serous ovarian carcinomas. In our study, demographic data such as age, body mass index, survival rates, as well as tumor / stroma ratio, apelin and APJ immunoreactivity in relation to lymph node involvement were investigated in high grade serous carcinomas. For this purpose, sections labelled with indirect immunoperoxidase method were evaluated by MATLAB analysis and statistical analysis was performed. In obese and preobese patients, apelin expression in tumor cells was found to be more severe than in patients with normal body mass index. It was found that the rate of lymph node involvement was higher and the survival rate was lower in the stroma rich group. Severe apelin and moderate APJ immunoreactivity was detected according to H-score in both groups with and without lymph node involvement. There was no statistical difference between the groups. As a result of this study, increased apelin immunoreactivity in tumor cells in obese and preobese serous carcinoma patients was first demonstrated. In the study of apelin and lymph node involvement in advanced stage serous carcinomas, apelin / APJ system should be evaluated in stromal compartment cells.