Edirne İl merkezindeki aile sağlığı merkezlerinde görevli hekimlerin yaşlılarda fonksiyonel durum değerlendirmesi hakkında bilgi ve tutumları
The knowledge and attitudes of family physicians about functional assesment of elderly people who work in the family health center in Edirne City center
  1. Tez No: 429080
  2. Yazar: ALP CENK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇAYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamız, Edirne İl Merkezi Aile Sağlığı Merkezlerinde görevli hekimlerin, geriatrik değerlendirmenin yapı taşı olan fonksiyonel durum değerlendirmesi hakkındaki bilgi ve tutumlarını değerlendirmek amaçlanarak, kesitsel, tanımlayıcı desende yapıldı. Çalışmanın evrenini Edirne il merkezinde bulunan 19 Aile Sağlığı Merkezinde çalışan 43 hekim oluşturdu. Örneklem için evrenin tamamına ulaşılması hedeflenip 15.09.2015 ve 15.10.2015 tarihleri arasında Edirne il merkezinde bulunan 19 Aile Sağlığı Merkezinde çalışan 43 hekimle görüşüldü. Çalışmamızda veriler anabilim dalımız tarafından oluşturulan ve toplam 22 adet sorudan oluşan bir anket ile araştırmacı tarafından araştırmaya katılmayı kabul eden 41 hekimle yüz yüze görüşülerek toplandı. İstatistiksel yöntem olarak tanımlayıcı istatistikler, Spearman korelasyon analizi, Mann-Whitney U, Kruskall–Wallis H ve Ki-kare analiz testleri kullanıldı. Hekimlerin yaş, aile hekimliği yapılan süre, yetiştikleri sosyal çevre ve cinsiyetleri ile; anketten alınan toplam puan, yaşlılarda fonksiyonel durum değerlendirmesi ile ilgili eğitim alma ve yaşlılarda fonksiyonel durum değerlendirmesi yapmayı bilme arasında istatistiksel bir ilişki saptanmadı. Hekimlerin ailesinde veya çevresinde evde bakım hizmeti alan yaşlı yakını olmasının, bilgi düzeyini artırmadığı fakat anketten alınan ortalama puanların daha yüksek olması, bu hekimlerin daha doğru tutuma sahip olduklarını gösterdi. Yaşlılarda fonksiyonel durum değerlendirmesi yapmayı bildiğini ifade eden 6 (%14,6) hekim, eğitim alan 5 (%12,2) hekim vardı. Yaşlılarda fonksiyonel durum değerlendirmesi ile ilgili eğitim alma ile, fonksiyonel durum değerlendirmesini bildiğini ifade etme arasında anlamlı fark bulundu. Eğitim alan hekimlerin anket ortalama puanı 36,80±10,183 eğitim almayan hekimlerin anket ortalama puanı 22,58±10,683 idi. Eğitim alma ile anketten alınan toplam puan arasında anlamlı fark bulundu. Hekimlerin eğitim almalarıyla, fonksiyonel durum değerlendirmesi yapmayı bilmeleri ve anketten aldıkları toplam puanın anlamlı olacak şekilde yüksek olması, hekimlerin bu konuda eğitime ihtiyacı olduğunu işaret etmektedir. Tüm dünyada 65 yaş ve üzeri yaşlı nüfus giderek artmakta, toplumların yaşlanması ile sağlık hizmetlerinin yaşlı nüfus tarafından kullanımı da artmaktadır. Yaşlı hastanın sağlık durumunun bir bütün olarak değerlendirilmesi, geriatrik değerlendirme ile mümkün olur. Geriatrik hasta psikolojik, sosyoekonomik ve toplum sağlığı açılarından farklı bir yaş grubudur; fonksiyonel kapasitede azalmalar ve kayıplar olmaktadır. Bu nedenle birinci basamakda tam bir fonksiyonel değerlendirme yapmak ve bunun için birinci basamakda çalışan hekimlere fonksiyonel durum değerlendirme eğitimi verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Our study established in Edirne City Center. We assesed knowledge and attitudes of family physicians about functional assesment of elderly people who work in the Family Health Centers. Our study was a cross-sectional, descriptive study. There were 43 family physicians in Edirne City Center who work in 19 Family Health Centers. We reached all of the physicians between 15.09.2015 and 15.10.2015. 41 of them accepted to participate in our study. The data were collected using a questionnaire developed by our department which includes 22 questions. We used Spearman Correlation analysis, Mann-Whitney U, Kruskall–Wallis H and chi-square analysis. The physicians age, gender, social environment they grew up and occupational year were compared with total scores of questonnaire and knowledge about functional assesment of elderly people. There was no statistical significance between them. The physicians who have had elderly people have required home care in their family had higher total scores of questonnaire. It showed that these physicians had the right attitude. There were 6 (14.6 %) physicians who have known how to make functional assesment of elderly people and 5 (12.2%) physicians who had taken education about functional assesment of elderly people. There was a statistical significance between taking education about functional assesment of elderly people and to know how to make functional assement of elderly people. The average questonnaire score of the physicians who had taken education were 36.80±10.183 and the other's were 22.58±10.683. There was a statistical significance between taking education and total score of questonnaire. It has been showing that the physicians need education about functional assesment of elderly people. The elderly population is increasing in the whole world and it is increasing the use of the healht services by the elderly population. It is possible with geriatric assesment the exact evaluation of elderly people. The geriatric patient is a different age group about socially, psychologically and in terms of public health. It happens reduction and loss in functional capacity. Because of that, it is necessary to make an exact functional assesment and give education to the physicians about functional assement of elderly people who work in the family health centers.