Yavru sıçanlarda antiepileptik ilaç kullanımının erişkin dönemde bazı bilişsel ve motor fonksiyonlar üzerine etkileri ve beyindeki histomorfolojik değişiklikler
Effects of neonatal antiepileptic drug exposure on cognitive and motor function in adult rats and histomorphological changes in brain
  1. Tez No: 429088
  2. Yazar: MEHMET AZİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP TEVHİDE KARASALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Uluslararası Epilepsi ile savaş birliği epilepsiyi, aralarında en az 24 saat olmak üzere, provokasyonsuz iki ve daha fazla nöbetin olması durumu olarak tanımlamaktadır.Epilepsi tanısı alan çocuklarda antiepileptik ilaçlar, tedavi seçenekleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Çocukluk çağında antiepileptik ilaçlar büyüme ve gelişme sürecinde verilmektedir. Çocuklarda özellikle dirençli epilepsilerde uzun dönem ilaç kullanımı olmakta ve erişkin dönemde buna bağlı olarak bilişsel ve motor fonksiyonlar üzerine yan etkiler görülebilmektedir. Çalışmamızda, epilepsi tanılı çocuklarda kullanılan antiepileptik ilaçların yavru sıçanlarda erişkin döneme kadar kullanımının bilişsel ve motor fonksiyonlar üzerineetkilerini ve bu ilaçların beyinde öğrenme ve bellek ile ilgili yapılarda oluşturacağı histomorfolojik değişiklikleri araştırmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
The current definition of epilepsia made by The International League Against Epilepsy requires two unprovoked seizures occurring at least 24 hours apart. Antiepileptics are first agents in epileptic children for treatment of epilepsy. Treatments with antiepileptic drugs in infancy , esipecially for the drug resistant epileptic patients, is complicated by the fact antiepileptic drugs exposureduring sensitive developmental periods may alter brain maturation and adversly affect nervous system function in adulthood and can lead to later on cognitive and motor function impairments. In this study, we aimed to search the effects of antiepileptic drugs used in childhood on the cognitive and motor functions and histomorphological changes in the parts of the brain related with the learning and memory by giving the antiepileptics to rats after the neonatal period untill the adulthood.