Riskli yenidoğanların ekstremite hareketlerinin bilgisayar destekli analizi ile kısa dönem morbiditenin öngörülmesi
Prediction of short-term morbidity of newborn infants with risk factors BY computer-based kinematic analysis of limb movements
  1. Tez No: 429089
  2. Yazar: FIRAT SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL AYŞE ACUNAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Genel vücut hareketlerinin Prechtl yöntemiyle kalitatif/semi-kantitatif değerlendirilmesi, yenidoğanların beyin işlevi ve bütünlüğünün değerlendirilmesinde duyarlı, non-invaziv bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Merkez sinir sisteminin aktivitesini, beyin lezyonlarının dışında enfeksiyonlar, yüksek bilirubindüzeyleri vb.gibi diğer koşullarında etkilediği bilinmektedir. Bu çalışmadaki amacımız vücut hareketlerinin kalitatif değerlendirmesinden daha kantitatif bir ölçüm sunan ekstremite hareketlerinin bilgisayar destekli görüntü-işleme teknolojisi kullanarak kinematik analizi ile 1- Farklı risk faktörlerine sahip yenidoğanların ekstremite hareketlerinin farklı bir patern gösterip göstermediğini; 2- Bu yenidoğanların sepsis, intraventriküler kanama gibi bir morbidite gelişimi öncesi ve/veya sırasında farklı hareket paterni ortaya koyup koymadıklarını, böylelikle öngörü potansiyelini belirlemek istedik
Özet (Çeviri)
The qualitative assessment of general movements (GMs) from video recordings have been considered as a sensitive, noninvasive method to investigate the integrity of the young infant's brain. Several conditions other than structural brain lesions are known to affect the activity of the central nervous systems especially in preterm infants such as infections, raised bilirubin levels etc . Our aim is to determine whether; 1- newborn infants with different risk factors have different patterns of limb movements and 2- exhibit different patterns of movements before and/or at onset of the development of a morbidity such as sepsis, intraventricular haemorrhage etc. by using a more objective and quantitative method than qualitative assessment of GMs such as computer-based kinematic analysis of limb movements by using image-processing technology in these infants.