Mössbauer olayı ve demirin değerlik durumlarının izomer kayma yardımıyla tesbit edilmesi
- Tez No: 4291
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
- 53 - ÖZET Bu çalışmada, günümüzde büyük uygulama sahası bulan ve y ışınlarının geri tepmesiz olarak yayımlanması esasına dayanan Mössbauer olayı ile bazı uygulamaları anlatılmıştır. Bazı araş tırmacıların yapmış oldukları araştırmalar mukayeseli bir şekil de incelenmiştir. Çekirdeğin, etrafını çevreleyen yüklerle elektrostatik olarak etkileşme yapması, bu yük yoğunluğunun değişmesinin çe kirdekte bir miktar enerji kaymasına neden olması araştırılmış tır. 57 Sonuçta, örnek olarak alman Fe ile zenginleştirilmiş numuneler değişik sıcaklıklarda ısıtıldıklarında demirin değer lik durumunun değiştiği, bu değişmenin de çekirdek ener j isinde ki değişmeden ileri geldiği elde edilen Mössbauer spektrumların- daki kaymadan yararlanılarak tespit edildiği gözlenmiştir. İzo mer veya kimyasal kayma olarak bilinen bu kaymanın Mössbauer spektrumlarının incelenmesinde çok yararlı bir etken olduğu tes pit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 54 - SUMMARY In this Research, Mössbauer effect, which depends on the Y rays emission without recoil energy loss and.has a great appli cation area, and its some applications have told. Experiments made by some researchers have determined comparatively. The electrostatic interaction of nucleus with the charge surroundings, and that the change of charge density caused the energy shift at nucleus have been studied. As a Result, it was observed that the valance state of xron changed when it was heated in varies temperatures, and this change occured because of energy of nucleus' change by being used the shifts in Mössbauer spectra. It was determined that this shift, known as isomer or chemical shift, was an useful tool in the in vestigation of Mössbauer spectra.