Aşil tendon tamirinde kullanılan sütür tekniklerinin tendon yumuşaması üzerine etkilerinin in-vivo olarak araştırılması (Deneysel çalışma)
The impact of achi̇lles tendon repai̇r techni̇ques on the tendon softeni̇ng - An i̇n-vi̇vo experi̇mental study
- Tez No: 420013
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ : Aşil tendon onarımında sıklıkla kullanılan Kessler, Bunnel ve Locking - Loop ( Krackow ) onarım tekniklerinin tendon yumuşaması üzerine olan etkisinin ve bu etkiye neden olan histopatolojik değişikliklerin in - vivo olarak incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM : Çalışmada, yaşları 8 ay ilâ 10 ay arasında değişen, vücut ağırlıkları 2900 gr ilâ 3500 gr arasında (ortalama 3057,5 gr) olan, 24 adet erkek beyaz Yeni Zelanda tavşanı kullanılmıştır. Deney hayvanları kapalı zarf usulü kullanılarak randomize edilmiş ve gruplandırılmış olup her birinde 8 adet tavşan bulunan 3 grup oluşturulmuştur. Birinci gruptaki tendonlar Kessler dikiş tekniği ile, ikinci gruptaki tendonlar Bunnel dikiş tekniği ile, üçüncü gruptaki tendonlar ise Locking Loop (Krackow) dikiş tekniği ile onarılmıştır. Tavşanların sağ Aşil tendonları deney (12 günlük iyileşme periyodu geçirmiş ) alt grubunu, sol aşil tendonları ise kontrol ( 'time zero') alt grubunu oluşturacak şekilde dizayn edilmiştir. Ötenaziyi takiben sağ ve sol Aşil tendonları eksize edilerek biyomekanik ve histopatolojik inceleme yapılmıştır. BULGULAR : İstatistiksel olarak üç grubun da ağırlık ortalamaları ( Kessler: 3210g, Bunnel: 3175g, Krackow: 3162g ) eşit olup, gruplar arasında fark bulunmamıştır. Kessler grubunda, dikişin tendonu tutma gücünün, deney grubu ortalaması 28 N, kontrol grubu ortalaması 37 N', Bunnel grubunda, dikişin tendonu tutma gücünün, deney grubu ortalaması 40 N, kontrol grubu ortalaması 55 N', Krackow grubunda, dikişin tendonu tutma gücünün, deney grubu ortalaması 54 N, kontrol grubu ortalaması 107 N' olarak bulunmuştur. Her 3 grupta da deney ve kontrol grubunda dikişin tendonu tutma gücü ortalamaları açısından istatistiksel olarak fark saptanmış olup, kontrol grubu sonuçları yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE: In this study, we aimed to review the impact of repair techniques (such as Kessler, Bunnel and Locking - Loop (Krackow) which are often used in the Achilles tendon repair) on the softening and histopathological changes - in vivo that cause this effect. MATERİAL AND METHODS: In this study, 24 male New Zealand white rabbits were used with ages ranging from 8 months to 10 months, body weights between 2900 g to 3500 g (average 3057.5 g). Experimental animals were randomized and grouped using closed envelopes and 3 groups were formed with 8 rabbits in each group. Tendons in the first group were repaired with Kessler suture technique, the second group tendons with Bunnel suture technique, while the third group tendons with Locking Loop (Krackow) suture technique. Right Achilles tendons of rabbits (who had a 12-day recovery period) were designed to constiture test subgroup and left Achilles tendons, the control subgroup ('time zero'). Right and left Achilles tendons were excised after euthanasia and biomechanical and histological examination was performed. RESULTS: Statistically weighted average of the three groups (Kessler: 3210g, Bunnel: 3175g, Krackow: 3162g) is equal and there was no difference found between the groups. With biomechanical tests, maximum achieved forces were found when suture material was scraped from Achilles tendons. As there was no break or opening in the suture, it was possible to measure the strength of the suture configurations holding tendon. In Kessler group the strength of suture to hold the tendon was found in the test group as average 28 N, in the control group as average 37 N, in Bunnel group strength of suture to hold the tendon, the test group average as 40 N, the control group average as 55 N, in Krackow group strength of suture to hold the tendon, in experimental group as average 54 N, the control group as average 107 N, respectively. In experimental and control groups, in all three groups in terms of averages of strengths of suture to hold tendons have statistically significant differences, the control group has significantly higher results.