Akut brusellozda bazı inflamazom genlerinin ifade edilme düzeyinin araştırılması
Investigation of expression level of some inflammasome genes in acute brusellosis
- Tez No: 429130
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK KAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bruselloz, evcil ve yabani hayvanlarda Brucella cinsi bakteriler tarafından oluşturulan zoonotik bir hastalıktır. Akut brusellozda doğal immün yanıtın etkin bir şekilde aktive olmasıyla ilgili bilinenler çok azdır. Projemizde bu soruya yanıt bulabilmek amacıyla doğal immün yanıtın düzenlenmesinde rolü olan inflamazomların akut bruselloz sırasında ifade edilme düzeyleri araştırılmıştır. Materyal ve metot: Bu çalışma yaşları 18-65 yaş aralığında değişen, herhangi bir alt hastalığı olmayan gönüllü 19 akut bruselloz hastası ile 19 sağlıklı bireyde gerçekleştirilmiştir. Periferal kandan izole edilen RNA kullanılarak cDNA sentezlendi ve ardından gerçek zamanlı PZR ile AIM2, NLRP3, NLRC4 ve CASPASE-1 genlerinin ifade düzeyleri ölçülmüştür. Bulgular: Akut bruselloz hastalarında AIM2 ve NLRC4 inflamazom genlerinin ifadeleri anlamlı bir şekilde artarken (p0,05). Sonuç: Akut bruselloz hastalarında doğal immün yanıt gelişiminde rol alan AIM2 ve NLRC4 genlerinin ifadesinde artış saptanmıştır. NLRP3 ve piroptozisten sorumlu CASPASE-1 gen ifadeleri akut bruselloz sırasında anlamlı bir değişiklik göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Brucellosis is a zoonotic disease caused by Brucella in domestic and wild animals. The innate immune responses associated with acute brucellosis effectively be activated is very little known. Our research has examined the level of expression during the acute brucellosis of inflammasome role in regulating natural immune response in order to find the answer to this question. Material and Method: In this study, the age range of 18-65 years of age, was conducted in 19 healthy volunteers and 19 volunteers acute brucellosis without any disease patients. cDNA is synthesized using RNA isolated from peripheral blood and then expression levels of AIM2, NLRP3, NLRC4 ve CASPASE-1 gene was measured. Results: In patients with acute brucellosis, NLRC4 and AIM2 inflammasome of gene expression significantly increased (p 0.05). Conclusion: AIM2 and NLRC4 inflammasome of gene expression that involved in the innate immune response development significantly increased in patients with acute brucellosis. NLRP3 and pyroptosis responsible CASPASE-1 gene expression does not change during acute brucellosis.