Serum malondialdehit, vaspin ve visfatin düzeylerinin ST elevasyonlu miyokard infarktüsü sonrası sol ventrikül fonksiyonları üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of serum malondialdehyde,vaspin and visfatin levels on left ventricular functions after ST elevation myocardial infarction
  1. Tez No: 941360
  2. Yazar: MURAT KANİYOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAĞRI AYKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar dünya üzerinde en fazla ölüm sebebi olup artarak devam etmektedir. Bunlardan ST elevasyonlu miyokard enfarktüsü (STEMI) erken müdahale gerektiren ve sol ventrikül fonksiyonunu ciddi şekilde etkileyebilen acil bir kardiyovasküler olaydır. Sol ventrikül fonksiyonunun değerlendirilmesi görsel olarak subjektif yapılabildiği gibi daha objektif yöntemler de mevcuttur. Bunlardan biri miyokard uzunluğundaki değişime dayalı hesaplama yöntemi olan strain ekokardiyografi yöntemidir. Endotel disfonksiyonu ateroskleroz gelişiminde önemli bir role sahiptir. Malondialdehit düzeylerindeki artış serbest radikal üretimini arttırarak antioksidan aktiviteyi azaltmaktadır. Antioksidanlar ile serbest radikaller arasındaki homeostazın bozulmasıyla endotel disfonksiyonu ve ateroskleroz meydana gelmektedir. Vaspin ve visfatin visseral yağ dokusundan sentezlenmektedir. Visfatinin genelde kararsız aterosklerotik lezyonlara sızarak köpük hücrelerindeki makrofajlarla birlikte plak stabilizasyonunu daha da bozduğu gösterilmiştir. Vaspin serin proteaz inhibitörüdür. Antiinflamatuar etki göstermektedir. Vaspin makrofaj, endotel ve vasküler düz kas hücrelerini etkileyerek endotelyal homeostazı bozmaktadır. Bu veriler ışığında STEMI gelişiminde ve iskemik kardiyomiyopati gelişim sürecinde endotelyal dengeyi bozan bu moleküllerin rolünün araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntemler: Çalışma ST elevasyonlu miyokard enfarktüsü (STEMI) sonrası sol ventrikül fonksiyonları ile serum vaspin, visfatin ve malondialdehit düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştıran prospektif tek merkezli olarak planlanmıştır. 01.05.2024 ile 01.11.2024 tarihleri arasında STEMI tanılı 40 birey ve %50'yi geçmeyen koroner arter hastalığı olan 40 birey olmak üzere 80 kişi olmak ve 2 grup şeklinde kategorize edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen bireylerden sarı kapaklı antikoagülan içermeyen kan tüpüne 20 cc venöz kan alındı. Alınan bu örnekler uygun koşullarda saklandı ve sonrasında serum düzeyleri uygun kit ve yöntemlerle ölçülerek belirlendi. Bulgular: Çalışmada EKG ve sonrasında koroner anjiografik görüntüleme ile STEMI tanısı konulan 40 kişi (grup 1 veya hasta grubu) ve koroner darlığı %50'yi geçmeyen 40 kişi (grup 2 veya kontrol grubu) tespit edilmiştir. Malondialdehit ve vaspin düzeyleri bu gruplar arasında anlamlı olarak farklı tespit edilmiş (p0.05). Çalışma hastalarında bu moleküllerin düzeyleri ile diğer değişkenlerin korelasyon analizi yapılmıştır ve bunun için Spearman korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Cardiovascular diseases continue to increase as the most common cause of death in the world. Of these, ST-elevation myocardial infarction (STEMI) is an emergency cardiovascular event that requires early intervention and can seriously affect left ventricular function. Assessment of left ventricular function can be done visually subjective or more objective methods. One of them is strain echocardiography, which is a calculation method based on the change in myocardial length. Endothelial dysfunction has an important role in the development of atherosclerosis. The increase in malondialdehyde levels increases the production of free radicals and decreases antioxidant activity. Endothelial dysfunction and atherosclerosis occur with the disruption of homeostasis between antioxidants and free radicals. Vaspin and visfatin are synthesized from visceral adipose tissue. Visfatin has been shown to infiltrate unstable atherosclerotic lesions, further disrupting plaque stabilization in combination with macrophages in foam cells. Vaspin is a serine protease inhibitor. It has an anti-inflammatory effect. Vaspin disrupts endothelial homeostasis by affecting macrophages, endothelial and vacuum smooth muscle cells. In the light of these data, it is aimed to investigate the role of these molecules that disrupt endothelial balance in the development of STEMI and the development of ischemic cardiomyopathy. Materials and Methods: The study was planned as a prospective single-center study to investigate the relationship between left ventricular functions and serum vaspin visfatin and malondialdehyde levels after ST elevation myocardial infarction (STEMI). Between 01.05.2024 and 01.11.2024, 80 individuals were categorized into 2 groups, 40 individuals diagnosed with STEMI and 40 individuals with coronary artery disease not exceeding 50%. 20 cc of venous blood was taken from the individuals included in the study into a yellow-capped anticoagulant-free blood tube. These samples were stored under appropriate conditions and then serum levels were determined by measuring with appropriate kits and methods. Results: In the study, 40 individuals diagnosed with STEMI by ECG and subsequent coronary angiographic imaging (group 1 or patient group) and 40 individuals with coronary stenosis not exceeding 50% (group 2 or control group) were identified. Malondialdehyde and vaspin levels were found to be significantly different between these groups (p0.05). Correlation analysis of the levels of these molecules and other variables was performed in the study patients, and Spearman correlation test was used for this.