Evaluation of the depth of cure and surface microhardness of various bulk fill composite resins polymerized with different light sources
Farklı ışık cihazları ile polimerize edilen çeşitli bulk fill kompozit rezinlerin polimerizasyon derinlikleri ve mikrosertliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 429166
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ALİ KAĞAN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Farklı kalınlıklardaki kompozitlerin farklı ışık cihazları ile polimerize edildikten sonra mikrosertliklerinin karşılaştırılması. Bu amaçla, kompozitin üst ve alt yüzey sertlik değerleri ölçülmüş ve farklı derinliklerde kompozitlerin mikrosertliğinin üst ve alt yüzeylerin elde edilen değerleri ile karşılaştırıldı. Gereç ve Yöntem: Polimerizasyon derinliğinin etkinliğinin değerlendirilmesinde, 4 ve 2 mm kalınlığındaki kompozit örneklerde üst ve alt yüzey sertlik (VHN)değerleri ölçülmüştür. 2 adet bulk fill kompozit (SDR Bulk Fill, Tetric EvoCeram Bulk Fill) ve kontrol grubu olarak bir adet mikrohibrit kompozit (Z250, A2) kullanılarak toplamda 120 örnek olucak şekilde her grupta 10 örnek hazırlanmıştır. Örnekler 4 ve 2 mm kalınlıkta, 8 mm çapında dairesel siyah polipropilen kalıplar içinde yapılmıştır. Bütün örnekler aynı operatör tarafından hazırlanmıştır. Örnek ve ışık cihazı ucu arasındaki mesafe 2 mm olacak şekilde ayarlanıp polimerize edilmiştir. Tüm örnekler distile suda 24 saat bekletilmiştir. Vickers mikrosertlik testi, örneklerin her iki yüzeyinde 10 saniye boyunca 50 gram yük ile uygulanmıştır. Örneklerin her iki yüzeyinde üçer çentik oluşturarak Vickers Sertlik değerleri elde edilmiştir. Bulgular:Farklı materyallerin, kullanılan farklı kompozit kalınlıklarının ve farklı tip ışık cihazlarının etkinliklerini değerlendirmek için Two Way Anova Testi kullanılmıştır. One way anova testi, iki gruptan daha fazla parametrenin incelenmesinde ve fark çıkan grubun bulunmasında Tukey HDS testi kullanılmıştır. iki grup arasındaki parametrelerin karşılaştırılmasında Student t testi kullanılmıştır. Anlamlılık değeri p< 0,05 üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the the microhardness of composite sample with different thickness following polymerization with different light sources. For this purpose, the microhardness values of the top and bottom surfaces of the composite samples were measured and the microhardness of composites at different depths were compared using the values obtained from the top and bottom surfaces. Materials & Methods: Effectiveness of cure sources was determined by measuring the top and bottom surface hardness (VHN) of 4 and 2-mm composite specimens. One microhybrid composite (Z250, shade A2) as control group and two bulk fill composite (SDR bulk fill composite and Tetric evoceram bulk fill composite) were used to prepare 10 samples for a total of 120 samples. The samples were made up in 8 mm diameter circular black polypropylene molds, with 4 and 2mm thickness. Each sample was prepared in the same manner by the same operator and cured maintaining a distance of 2mm between the specimen and light tip. After 24 hours' storage in distilled water , Vickers micro-hardness measurements were obtained on both sides of the samples, with a load of 50 grams for 10 seconds. Three indentations were performed on each surface of each sample and the Vickers hardness values were obtained. Data analysis: Two Way Anova test was used, for the evaluation of the effect of different material, application thickness of the material and also the type of light curing device on the hardness ratio means. In comparison, the parameters between more than two groups, One-way Anova Test; and during the determination of the group that caused the differences Tukey HDS test was used. Also, in comparison the parameters between the two groups, Student t test was used.Significance was evaluated on the level of p < 0,05.