Pharmacoeconomic analysis of randomized controlled clinical study to evaluate effects of eicosapentaenoic acid enriched oral nutritional supplement along with radio-chemotherapy in patients with colorectal carcinoma: a cost-effectiveness analysis
Kolorektal kanser hastalarında radyo-kemoterapi ile birlikte verilen eikozapentaenoik asitten zengin oral beslenme destek ürününün etkilerinin değerlendirildiği randomize kontrollü klinik çalışmanının farmakoekonomik analizi: maliyet etkililik analizi
  1. Tez No: 429172
  2. Yazar: MEHMET BERKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜZEYYEN NAZLI ŞENCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç Kolorektal kanser hastalarında cerrahi öncesi 5 haftalık radyo-kemoterapi ile birlikte verilen eikozapentaenoik asitten zengin oral beslenme destek ürünü (EPA-OBDÜ) ile sadece 5 haftalık radyo-kemoterapi tedavi yaklaşımının sağkalım, yaşam kalitesi ve güvenlilik açısından karşılaştırıldığı randomize klinik çalışma tamamlanmış ve sonuçları yayınlanmıştır. Bu çalışmada 5 haftalık EPA-OBDÜ kullanımının ve beslenme desteği verilmemesinin sağkalım açısından maliyet etkililikleri değerlendirilmiştir. Yöntem ve Materyal Kolorektal kanser tanısı olan toplam 80 hasta 5 haftalık radyo-kemoterapi (FUFA+EBRT) + EPA-OBDÜ (günde 2 paket) veya sadece radyo-kemoterapi (FUFA+EBRT) tedavilerine yaş, cinsiyet, beslenme durumu ve kullanılan radyoterapi yöntemine göre tabakalandırılarak randomize edilmişlerdir. Çalışma içi dönemdeki sağkalım Kaplan-Meier estimatörü kullanılarak, 10 yıllık dönemdeki tahmini sağkalım ise üssel parametrik regresyon modelleri (AIC ve BIC değerlerine göre seçilen en uygun model) kullanılarak değerlendirilmiştir. Hastaların kişisel özellikleri, uygulana tedavi yaklaşımları ve yapılan diğer işlemlerin gruplar arasında benzer olduğu daha önceki yayında bildirilmiştir, bu nedenle Sosyal Güvenlik Kurumu bakış açısıyla yapılan maliyet analizine sadece EPA-OBDÜ maliyeti dahil edilmiştir. Bulgular Radyo-kemoterapi+EPA-OBDÜ ve sadece radyo-kemoterapi gruplarında ortalama (%95 güven aralığı) sağkalım süresi sırasıyla 81.6 (75.9 - 87.4) ve 65.9 (55.2 - 76.6) ay bulunmuştur. Beş haftalık EPA-OBDÜ maliyeti has başına 596.40 TL'dir. Çalışma için dönemde ve 10-yıllık sağkalım modelinde artırımlı maliyet-etkililik oranı (ICER) her bir yaşam-ayı için sırasıyla 52.79 TL ve 20.58 TL bulunmuştur. Sonuç Sağkalım analizi sonuçlarına göre cerrahi öncesi radyo-kemoterapi ile birlikte EPA-OBDÜ kullanımı genel sağkalımı uzatmaktadır. Maliyet analizine göre kolorektal kanser hastalarında radyo-kemoterapi ile birlikte EPA-OBDÜ kullanımı maliyet etkin bir tedavi yaklaşımıdır.
Özet (Çeviri)
Objective A randomized clinical study compare effects of pre-operative eicosapentaenoic acid enriched oral nutritional supplement (EPA-ONS) along with 5-weeks radio-chemotherapy to 5-weeks radio-chemotherapy only on survival and quality of life and safety in colorectal cancer patients had been completed and the results were published elsewhere. This study aimed evaluate cost effectiveness of 5-week EPA-ONS usage compared to no nutritional supplement in terms of survival Material and Methods A total 80 colorectal carcinoma patients had been randomized to 5-week radio-chemotherapy (FUFA+EBRT)+EPA-ONS (2 packages per-day) or radio-chemotherapy(FUFA+EBRT) only equally by stratifying age, gender, nutritional status and radiotherapy method. In study time horizon, survival was evaluated by Kaplan Maier estimator and exponential parametric regression model (best fitting model based on AIC-BIC) was used to extrapolate 10-year survival. Since patients' characteristics, treatment modalities and other procedures were reported to be similar among groups, only cost of EPA-ONS was taken into cost-analysis which is prepared from perspective of reimbursement institute in Turkey Results Mean (95% confidence interval) survival time was 81.6 (75.9 - 87.4) and 65.9 (55.2 - 76.6) months in radio-chemotherapy+EPA-ONS and radio-chemotherapy only groups, respectively. Five week EPA-ONS costs 284.00 USD/per patient. Incremental cost effectiveness ratio (ICER) for in study period was 25.14 USD per life-month gained; when 10-year survival model was used ICER was 9.80 USD per life-month gained. Conclusions Survival analysis revealed that preoperative EPA-ONS usage along with radio-chemotherapy prolonged overall survival. EPA-ONS appears to be a cost-effective concomitant treatment of radio-chemotherapy in patient with colorectal carcinoma.