Kabızlığı olan çocuklarda kullanılmakta olan tedavilerin etkinliğinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of therapies used in childhood constipation
  1. Tez No: 455815
  2. Yazar: ARZU MELTEM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE KULOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Kabızlık çocukluk çağında sık görülen ve ağrılı dışkılama, dışkı kaçırma, karın ağrısı ile karakterize bir gastrointestinal problemdir. Kabızlık tedavisi eğitim, dışkı tıkacının çözülmesi, tekrar dışkı birikiminin önlenmesi ve davranış tedavisini içermektedir. Çocuklarda laksatif kullanımı ile ilgili rehberler randomize kontrollü çalışmalardan çok deneyime dayalıdır. Çocuklarda kabızlık tedavisinde kullanılan ilaçların güvenirliği, kısa ve uzun dönem tedavinin sonuçları ile ilgili veriler kısıtlıdır. Bu nedenle bu çalışmada kliniğimizde son bir yıl içinde fonksiyonel kabızlık tanısı alan hastaların demografik, klinik bulgularının ve tedavi etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2012- Nisan 2013 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Çocuk Gastroenteroloji polikliniğinde Roma III fonksiyonel kabızlık tanı ölçütlerine göre tanı almış, kabızlık tedavisi verilmiş ve en az 1 ay süreyle izlenmiş hastalar çalışmaya alınmıştır. Hasta dosyaları geriye dönük olarak incelenmiştir. Dışkı kıvamı ve şekli Bristol dışkılama ölçeği ile değerlendirilmiştir. Klinik olarak düzelme bağırsak hareketinin haftada ?3, fekal inkontinans ? 2/ay, karın ağrısı ve ağrılı dışkılamanın olmaması olarak kabul edilmiştir. Farmakoekonomik değerlendirme için maliyet etkinlik analizi yapılmıştır. Bulgular: Araştırmaya yaş ortalaması 8,24±4,50 yıl olan 59?u (%60,2) kız, 98 hasta dahil edilmiştir. Hastalarda tanı anında en sık görülen belirtiler karın ağrısı (%67,3), ağrılı dışkılama (%66,3), iştahsızlık (%58,2), dışkı tutma davranışı (%51) ve karın şişliği (%39,8) idi. Hastaların %39,8'inde anal fissür, %59,2'sinde rektal tuşede dışkı saptanmıştır. Hastaların %36,7?ına laktüloz, %29,6?ına senna, %33.7?sine trimebutin %33,7 başlanmıştır. Başvuru sırasında tedavi grupları arasında yaş, yaş dağılımı, cinsiyet, kabızlık süresi, dışkılama sıklığı, dışkı kıvamı, karın ağrısı, ağrılı dışkılama, rektal kanama, dışkı tutma, beslenme alışkanlıkları, yaşam kalitesi ve ailelerin endişe durumu açısından açısından istatistiksel anlamlı fark bulunmamıştır. Dört haftalık tedavi sonunda klinik düzelme 98 hastanın 81'inde (%82,7) saptanmıştır. Tedavi sonunda dışkılama sıklığında laktüloz ve trimebutin grubunda anlamlı değişiklik görülmezken, senna grubunda dışkılama sıklığında istatistiksel olarak anlamlı artış saptanmıştır (p=0,032). Bristol dışkı ölçeği puan ortalamasında her 3 tedavi grubunda istatiksel olarak anlamlı artış gözlenmiştir (laktuloz için p0,05). İlacın tadında sorun senna (%6,9) grubunda laktüloz (%27,8) ve trimebutin (%33,3) grubuna kıyasla en az görülmüştür (p=0,037). Farmakoekonomik değerlendirmede hasta başına maliyeti en düşük olan sennanın hastalığın tedavisinde en avantajlı maliyete sahip olduğu saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamız fonksiyonel kabızlık tedavisinde laktüloz, senna ve trimebutinin etkili olduğu göstermiştir. Her üç tedavi etkinlik ve maliyet açısından kıyaslandığında senna en etkili ve en farmakoekonomik tedavi seçeneği olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Constipation is a common gastrointestinal problem in childhood which is characterised painfull defecation, encopresis and abdominal pain. Constipation therapy is composed of education, removing fecal impaction, preventing recurrence of fecal impaction and behavioral therapy. Guidelines of laxative therapy in childhood is mainly based on clinical experience, rather than on randomised studies. The reliability of the drugs used in childhood, data about the short and long time therapy results are limited. Therefore the aim of this study is to evaluate demographical, clinical findings and efficacy of treatments in children with functional constipation. Materials and Methods: Patients diagnosed as functional constipation according to Rome III criteria between January 2012- April 2013 were included in this study. Medical records of all patients were reviewed retrospectively both at diagnosis and after at least one month of treatment. Stool consistency and stool form were evaluated with Bristol chart scale. Clinical improvement was defined as ? 3 bowel movements per week, fecal incontinence ? 2 times month, absence of abdominal pain and painful defecation. Cost-effectiveness analysis for pharmacoeconomic evaluation was performed. Results: Ninty-eight patients [59 girls (60,2%), mean age of 8,24±4.5 years] were included in the study. The most common symptoms at the admition were abdominal pain (67.3%), painful defecation (66.3%), anorexia (58.2%), stool retention behavior (51%) and abdominal distension (39,8%). Lactulose, senna and trimebutine were given to 36.7%, 29.6%, and 33.7% of the patients, respectively. There was no statistically significant difference in the age, age distrubution, gender, duration of constipation, stool frequency, stool consistency, abdominal pain, painful bowel movements, rectal bleeding, stool retention, eating habits, quality of life and family concerns among the treatment groups at admission. Clinical improvement was observed in 81 of 98 patients (82.7%) at the end of four weeks of treatment. Senna caused statistically significant increase of stool frequency (p=0,032) while there was no significant change in lactulose and trimebutine groups.