2013 fen bilimleri öğretim programına yönelik öğretmen görüşleri
Teacher opinions on the curriculum of 2013 of science course
  1. Tez No: 429222
  2. Yazar: YASİN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin yenilenen fen bilimleri öğretim programına yönelik görüşlerinin belirlenmesidir. Öğretmenlerin yenilenen fen bilimleri dersi öğretim programına yönelik görüşlerinin belirlenmesi ile programın etkililiğinin ve işlevselliğinin test edilmesi bu araştırma açısından önem taşımaktadır. Öğretmen görüşlerini belirlemek amacıyla Bülbül (2010) tarafından beşli likert tipinde geliştirilmiş 40 maddeden oluşan“Yenilenen Öğretim Programına Yönelik Öğretmen Görüşleri Ölçeği”ve iki maddeden oluşan“Ödev Kontrol Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeğin cronbach alfa güvenirlik katsayısı 0,83 olarak bulunmuştur. Araştırmanın örneklemi %36,9'u erkek (n=57), %60,4'ü kadın (n=87) olmak üzere 2014-2015 eğitim öğretim yılında Çanakkale ilinde görev yapan 144 fen bilimleri öğretmeninden oluşmaktadır. Diğer demografik bilgiler ise araştırmacının hazırladığı“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistikler ve parametrik tekniklerden bağımsız örneklemler için t-testi ile Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler incelendiğinde öğretmenlerin yenilenen fen bilimleri öğretim programına yönelik olumlu bir tutuma sahip oldukları bulunmuştur. Öğretmenler öğrencilere ödev olarak çeşitli kaynaklardan yararlanabilecekleri görevler verirken, öğrencilerin daha çok birinci derecede ulaşabilecekleri kaynakları kullandıkları görülmektedir. Öğretmen görüşleri demografik özellikler bakımından değişkenlere göre incelendiğinde, tutumların derse girilen farklı sınıf düzeyleri ile hizmet içi eğitim alma durumuna göre anlamlı şekilde farklılaştığı bulunmuştur. Öğretmenlerin yenilenen fen bilimleri öğretim programına yönelik tutumlarının cinsiyete, mesleki deneyime, bulunulan okuldaki görev süresine, mezuniyete, lisansüstü eğitime, sınıf mevcuduna, okunan kitap sayısına ve bilgisayar kullanma düzeyine göre anlamlı biçimde farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the thoughts of the science teachers towards renewed science education programme. Determining the teachers' thoughts about this programme and testing the effect and functionality of the programme are important fort his research. In order to determine the thoughts of science teachers towards the renewed education programme-developed in five likert type consisting of 40 items and The Control scale of Homework consisting of 2 items are used. The cronbach alpha credibility quotient of the scale is 0,83. The samples of research, 36,9% men (n=57) and 60,4% women (n=87), are 144 science teachers in Canakkale for 2014-2015 education year. Other demographic information is collected from“Personal Information Form”prepared by the researchers. In analysing the data from research, fort he samples who are apart from descriptive statistics and parametric technics t-test and One-way Variance Analyse (ANOVA) methods were used. On analysing the data from the research it is found out that teachers have positive approach to the renewed science education programme. The teachers give homeworks which can be done by lots of different sources, on the other hand the students do these homeworks by using the sources which they can have on the first step. When thoughts of teachers are analysed according to demographic features, the approaches differantiate accoding to class levels and in-service education. The approaches of the teachers do not change according to sex, occupational experience, service time at school, graduation, master's degree education, class presence, the number of boks read and the level of computer use.