Matematik öğretmen adaylarının determinant konusunda akademik başarıları ve Lineer Cebire yönelik tutumlarının incelenmesi
An investigation of pre-service mathematics teachers academic success on determinant and their attitudes towards Linear Algebra
- Tez No: 942646
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının determinant konusunda matematik başarılarını ve cebire yönelik tutumlarını incelemektir. Ayrıca öğretmen adaylarının, konu ile ilgili temel kavram ve ilkeleri bilme, konuda geçen temel kavram ve ilkeleri mantıksal bir tutarlılıkla ilişkilendirebilme ve konu ile alanın diğer konularını ilişkilendirebilme becerilerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim yılı güz döneminde Dokuz Eylül Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programında öğrenim gören 2. Sınıf lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda 3 alt probleme cevap aranmaktadır. Bu çalışmada genel tarama modeli kapsamında; Determinant konusuyla ilgili başarı testi uygulanırken tekil tarama modeli, Lineer cebir dersine yönelik tutum ölçeği uygulanırken ise ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bunlardan birincisi, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının determinant konusunda akademik başarılarını ölçmek amacıyla geliştirilen“Determinant Konu Alan Bilgisi Başarı Testi”, ikincisi ise öğretmen adaylarının Lineer Cebir dersine karşı algı ve tutumlarını ölçmek için Pınar Akyıldız ( 2013), tarafından geliştirilen“Lineer Cebir Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”dir. Ölçek ve testten elde edilen veriler SPSS paket programına girilmiş ve verilerin analiz aşamasında t-testi, tek faktörlü varyans analizi (ANOVA), faktör analizi ve Pearson korelasyon testi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğretmen adaylarının determinant konu alan bilgisi başarı testi ve lineer cebir dersine yönelik tutum ölçeğinden alınan yanıtları incelenmiştir. İncelenen veriler doğrultusunda öğretmen adaylarının determinant konusunda başarılı oldukları sonucuna varılmıştır. Öğretmen adaylarının lineer cebir dersine yönelik tutumlarının puan ortalamaları incelendiğinde olumlu görüşlerin yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada determinantla ilgili temel kavramların iyi bir şekilde öğretilmesiyle, lineer cebir dersine yönelik çeşitli problemlerin çözülmesi kolaylaşmış olacağı sonucuna varılmıştır. Araştırmanın son alt probleminde ise öğretmen adaylarının determinant konu alan bilgisi ile lineer cebir dersine yönelik tutum düzeyleri arasında düşük düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mathematical achievement of prospective elementary mathematics teachers on the topic of determinants and their attitudes towards algebra. Additionally, the study aims to investigate the participants' ability to know the fundamental concepts and principles related to the topic, to relate these concepts and principles logically, and to connect the topic with other topics in the field. The sample of the study consists of second-year undergraduate students enrolled in the Elementary Mathematics Teacher Education Program at Dokuz Eylül University during the fall semester of the 2023–2024 academic year. In line with the purpose of the study, answers were sought to six sub-problems. Within the scope of the general survey model, a single survey model was used when applying the achievement test on the topic of determinants, and a relational survey model was used when applying the attitude scale towards the Linear Algebra course. The first tool used in the study is the“Determinant Subject Matter Achievement Test,”developed to measure the academic success of the prospective teachers on the topic of determinants. The second tool is the“Attitude Scale Towards the Linear Algebra Course,”developed by Pınar Akyıldız (2013), to measure the perceptions and attitudes of the teacher candidates towards the Linear Algebra course. The data obtained from the scale and the test were entered into the SPSS software package, and t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), factor analysis, and Pearson correlation tests were conducted during the data analysis phase. As a result of the research, the responses given by the teacher candidates to the determinant subject matter achievement test and the attitude scale towards the Linear Algebra course were examined. Based on the data, it was concluded that the teacher candidates were successful in the topic of determinants. When the average scores of their attitudes towards the Linear Algebra course were analyzed, it was found that they held a high level of positive opinions. The study concluded that properly teaching the fundamental concepts related to determinants would facilitate solving various problems in the Linear Algebra course. Finally, the last sub-problem of the study revealed a low, positive, and significant relationship between the teacher candidates' knowledge of the topic of determinants and their attitudes towards the Linear Algebra course.