Farklı branş öğretmenlerinin akademik iyimserlikleri ile mesleki benlik saygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi üzerine bir araştırma
The analysis of the relationship between the academic optimism of different field teachers and their vocational self-esteems
  1. Tez No: 429226
  2. Yazar: HÜLYA KATANALP BİROĞUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı farklı branş öğretmenlerinin akademik iyimserlik ve mesleki benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma verileri Akademik İyimserlik Ölçeği ve Mesleki Benlik Saygısı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Ayrıca araştırmacılar tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu; 2014-2015 Eğitim Öğretim Yılında, Kocaeli Merkez ve ilçelerinde bulunan toplam 16 ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında çalışan 303 öğretmenden oluşmaktadır. Öğretmenlerin %54.5'i kadın (n=165) ve %45.5'i ise (n=138) erkek olup öğretmenlerin yaş ortalaması 39.06 (Ss=8.63)'dür. Verilerin analizinde değişkenlere bağlı olarak t-testi, tek yönlü varyans analizi, Tukey testi ve korelasyon teknikleri kullanılmıştır. Araştıma analiz sonuçlarına göre; Cinsiyet ve mezuniyet durumu açısından; öğretmenlerin akademik iyimserlik alt boyutları puan ortalamaları ve mesleki benlik saygısı puan ortalamaları anlamlı düzeyde farklılaşmadığı görülmüştür (p>.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to examine the relationship between Academic optimism and Vocational self-esteems. Research datas were collected using academic optimism scale and vocational self-esteem scale. In addition, the personal information form which prepared by researchers was used. During 2014-2015 Academic year, 303 teachers who are working in total of 16 secondary school located in center of Kocaeli, became a member of research group. The below demographic numbes illustrate the member of research team; 54.5% of female teachers (n=165) and %45.5 of male teachers (n=138) and the avarage of teachers 39.06 (Ss=8.63). T-Test, One-way analysis of variance, Tukey test and correlation techniques are used depeding on variables. According to research results, in terms of their gender and educational level, average of academic optimism subscale scores and professional self-esteem mean scores significantly progressed (p>.05).