Branş öğretmenlerinin kaynaştırma uygulamalarına yönelik görüşlerinin belirlenmesi
Determination of opinions of branch teachers towards integration practices
  1. Tez No: 557144
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇETİNKOL SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ATBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokulda çalışan branş öğretmenlerinin kaynaştırma uygulamalarına yönelik görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın örneklemini Konya İli Karatay ilçesinde bir ortaokulda çalışan dokuz farklı branşta öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri nitel veri toplama yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmıştır. Bulgular içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları incelendiğinde öğretmenler kaynaştırmayı akademik olarak akranlarından düşük seviyede olan öğrencilerin akranları ile aynı ortamda sosyalleşmesi olarak ifade etmiştir. Çalışmaya katılan öğretmenler kaynaştırma eğitiminin kaynaştırma öğrencisi açısından etkilerini sosyalleştiği için olumlu, seviyesine uygun eğitim alamadığı için olumsuz bulduklarını ifade etmişlerdir. Araştırmaya katılan öğretmenler kaynaştırma eğitiminin normal gelişim gösteren öğrenciler açısından etkilerini olumsuz bulmuştur. Araştırmada öğretmenler kaynaştırma eğitimini planlama ve uygulamada Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) ile iletişimin olumsuz olduğunu ifade etmiştir. Öğretmenlerin birçoğu sınıfta oturma düzeni ile ilgili değişiklik yaptığını, kaynaştırma öğrencisi için Bireyselleştirilmiş Eğitim Programını (BEP) kendisinin yaptığını belirtmiştir. Araştırmada öğretmenlerin birçoğu hedef seçerken öğrencinin düzeyine göre hareket ettiğini belirtmişlerdir. Araştırmada öğretmenler ailelerle yeterli iletişime sahip olmadıklarını ifade etmişlerdir. Çalışmada öğretmenlerin kaynaştırma öğrencisi ile problem yaşadığında sorunu çözmek için farklı kişilerle iletişime geçtikleri bulgulanmıştır. Öğretmenler kaynaştırma eğitiminin daha nitelikli olması için sınıf mevcutlarının azaltılması yönünde görüş belirtmişlerdir. Araştırma sonucunda branş öğretmenlerinin kaynaştırma öğrencilerine yönelik olumsuz görüşlere sahip olduğu görülmektedir. Buna sebep olarak sınıf mevcutlarının fazlalığı ve kaynaştırma öğrencileri hakkında bilgi sahibi olmamaları söylenebilir. Bu nedenle öğretmenlere hizmetiçi eğitim ile kaynaştırma eğitimi hakkında bilgi verilmesi ve eğitim ortamlarının kaynaştırma eğitimine yönelik düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of the branch teachers working in the secondary school about the integration practices. The sample of the study consisted of nine different branches working in a secondary school in Karatay, Konya. The data of the research were collected by using semi-structured interview technique. When the findings of the study were examined, the teachers who participated in the research stated that the socialization of the students with their peers who are low as academically in the same environment is the frame of integration education. Teachers who participated in the study indicated that they found the effects of integration education positive as the students were socialized but they also found the effects negative as the students could not receive proper education according to their level. Teachers who participated in the study found negative effects of integration education for normal students. In the study, teachers declared that communication with (Guidance and Research Center) GRC was negative in planning and implementation of integration education. Many of the teachers indicated that they had made changes in the seating arrangements in the classroom. Most of the teachers stated that they implemented the (Individualized Education Programme) IEP by themselves for the integration student. Most of the teachers pointed out that they acted in accordance with the level of the students in the process of choosing aims. In the study, teachers pointed out that they do not have sufficient communication with families. It was discovered that teachers had contact with different people to solve the problems when they had problems with the integration student. Teachers expressed their ideas in the direction of reducing class sizes in order to be more qualified in integration education. As a result of the research, it is seen that branch teachers have negative opinions about integration students. Therefore, it can be said that they do not have any knowledge about the excess of class assets and the students of integration. For this reason, it is recommended that teachers should be informed about in-service training, integration education and educational environments and to be organized for integration education.