Muhammed Et-Tâhir B. Aşûr (1879-1973) ve hadis ilmindeki yeri
Muhammed Et-Tâhir B. Ashûr (1879-1973) and his place in hadith science (tradition of the Muhammad)
  1. Tez No: 429276
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu araştırmada“Muhammed et-Tâhir b. Âşûr ve Hadis İlmindeki Yeri”konusu ele alınmıştır. İbn Âşûr, İslam dünyasının en buhranlı dönemlerinden biri olan XIX. asrın son çeyreği ile XX. asrın ilk üç çeyreğinde 1879-1973 yılları arasında Tunus'ta yaşamış önde gelen âlimlerdendir. O, 94 yıllık ömründe Mâlikî kadılığı, Şeyhu'l-İslamlık, Zeytûne Üniversitesi'nde rektörlük gibi Tunus'ta önemli görevler yapmıştır. Bunun yanında tefsir, hadis, fıkıh, Arap dili ve edebiyatı gibi hemen hemen her ilim dalında eser telif etmiş ıslahatçı bir ilim adamıdır. İbn Âşûr, Buhârî'nin Sahîh'i üzerine en-Nazaru'l-Fasîh ve Mâlik b. Enes'in Muvatta'ı hakkında Keşfu'l-Muğatta adlı şerhlerini yazmış, ayrıca Hz. Peygamber ve hadis ile ilgili pek çok makale kaleme almıştır. Bu araştırmada bu çalışmalardan ve diğer eserlerinden hareketle onun hadis ilmindeki birikimi ortaya koyulmuştur. Bu çalışmanın giriş bölümünde İbn Âşûr'un yaşadığı zamanda Tunus'un siyasî, ekonomik ve ilmî durumu ele alınmıştır. İlk bölümde hayatı, ilmî şahsiyeti ve eserleri yer almaktadır. İkinci bölümde ise İbn Âşûr'un Hz. Peygamber tasavvuru, hadis ve sünnet ile ilgili görüşleri, sünnetin bağlayıcılığı taksimi, eserlerinden tespit edilen sened ve metin tenkidi örnekleri ve hadis şerhçiliği konuları işlenmiştir
Özet (Çeviri)
At this research, the subject of“Muhammad al-Tâhir b. Âshûr and His Place in Hadith”has been studied. Ibn Âshur (1879-1973) was one of the prominent scholars lived during the problematic times in Tunisia at the end of 19th century and the beginning of 20th century. At his lifetime of 94 years, he had been a Maliki judge, Sheikh al-Islam (Grand Mufti), Rektor of Zaytuniya University in Tunisia. In addition to this, he was a reformist and has written books on Tafsir, Hadith, Fiqh, Arabic Language, He has written al-Nazaru'l-Fasîh a commentary on Bukhari's Sahîh, and Kashf al-Mughatta, a commentary on Malik's Muwatta and has written many articles on the Prophet and hadith science. With this research, departing from his works, his scholarly capacity has been proven. At introduction section of this research, political, economic and scientific conditions of Tunisia of his time has been studied. At the first chapter, his life, scholarly character and his works have been studied. At the second chapter, his perception of the prophet, his views on hadith and sunna, classification of sunna about their religiously binding side, examples of criticism of text and chain of narrators of hadiths and his commentary activities on hadiths have also been studied.