Muhammed Tahir bin Aşûr ile dört mezhep imamlarının bazı görüşlerinin ve içtihatlarının uygulamadaki karşılaştırması
Muhammad al-Tahir Ibn Ashur and the four imams a comparative analysis of selected jurisprudential views and the implications of his legal reasoning
  1. Tez No: 985411
  2. Yazar: MUHAMMED SALİH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ATA DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İmam Muhammed Tâhir b. Âşûr, eserleri yaygın olarak tanınan, müteahhir dönem âlimleri arasında temayüz etmiş seçkin bir âlimdir. Özellikle Kur'ân-ı Kerîm'i“et-Tahrîr ve't-Tenvîr”adını verdiği eseriyle tefsir etmesi, onun tanınırlığını ve şöhretini artırmıştır. Bu eser, içerdiği yenilikler, belâgat yönü ve özgün üslubu sebebiyle sağlam ve güvenilir kaynaklar arasında kabul edilmiştir. Ne var ki, bu tefsirde müellif, bazı görüşleriyle bütün müctehid imamların ya da bir kısmının görüşlerine muhalefet etmiştir. Bu durum, özellikle ahkâm âyetlerinin tefsirine dair bazı ifadelerinde ve bazı diğer görüşleri eserinin çeşitli kısımlarında zikretmesinde görülmektedir. Bu nedenle ben, bir muhakkik olarak, onun görüşünü ve istidlâlini ortaya çıkarmaya, delil ve gerekçelerini açıklığa kavuşturmaya, bunları dört imamın görüşleriyle karşılaştırmaya yöneldim. Bütün görüşleri ve dayanaklarını zikredip değerlendirdim; doğruya en yakın olanın ortaya çıkması amacıyla tercih sürecini açıkladım. Ardından, imamın delillerini ve sözünün uygulanmasının sonuçlarını tartışarak, araştırmanın önemini ve amacını ortaya koymaya; bazı görüş ayrılıklarının sebeplerini çözümlemeye ve onun görüşünü diğer görüşlerle karşılaştırmalı olarak göstermeye gayret ettim. Bu doğrultuda, imamın yaşadığı dönemi, hayatını, ilmî birikimini, görüşlerini ve diğer imamlarla ihtilaf ettiği noktaları tespit etmek için tümevarımsal ve betimleyici yöntemi, ayrıca delil ve şahitleri ortaya koymak için istidlalci yöntemi benimsedim. Tüm bunların sonucunda, İmam Tâhir'in geniş bir ilme, güçlü bir kavrayışa, fasih bir dile ve etkili bir beyana sahip olduğu; değişken şartlara sahip bir dönemde yaşadığı ve çeşitli mertebelere yükseldiği; kimi zaman isabet ettiği, kimi zaman ise isabetsiz bir görüşe vardığı sonucuna ulaştım. Bununla birlikte, bazı görüşleriyle meşhur olan ve yerleşik kabul edilen görüşlere muhalefet ettiği, ayrıca muteber sayılmayan bazı kanaatleri dile getirdiği anlaşılmıştır. Bu tür görüşlere itibar edilmemesi ve onlara göre hüküm verilmemesi gerektiği kanaatine vardım. Hiç kuşkusuz، İmam'ın görüşlerini ortaya koymak، bunları diğer imamların VII görüşleriyle mukayese etmek، delilleri incelemek ve en güçlü görüşü belirlemek süreçleri çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Bu zorlukların başında: İmam'ın genel görüşlerden ayrıldığı noktaları tespit etmek، onun belâgat yüklü ifadelerini anlamak، tefsirinde atıfta bulunduğu diğer eserlerine ulaşmak ve böylece onun görüşünü tam manasıyla kavramak yer almaktadır. Ayrıca، tefsirinde dilbilgisi، belâgat، farklı âlimlerin yorumları ve kendi fıkhî kanaatini harmanlaması، onun fıkhî görüşünü ayırt etmeyi güçleştirmiştir. Ancak azim ve gayret sayesinde bu zorlukların üstesinden gelinmiştir.
Özet (Çeviri)
Imam Muhammad al-Tahir ibn Ashur is considered one of the distinguished modern scholars whose reputation became widespread and whose books gained great circulation. This prompted me to research and introduce him، highlighting his status and virtues—especially since he interpreted the Holy Qur'an in a book he titled Al-Tahrir wa Al-Tanwir (The Elucidation and Enlightenment). This book further increased his recognition and fame، as it is regarded as one of the solid and profound works، notable for its originality، eloquence، and unique expression. However، in this tafsir، he presented some views that differ from those held by the majority—or even all—of the esteemed imams. This naturally prompts one to wonder about the reason behind such positions، especially considering the surprise they may cause. This led me to examine some of his interpretations of legal (ahkam) verses in order to highlight his opinions، methods of reasoning، and the arguments he put forth. I then compared these with the views and evidence of the four well-known imams، presenting each position and its justification، in order to clarify what is stronger and more sound ، and what is less so. Following this، I discussed the evidence provided by Ibn Ashur and the potential consequences of applying his views، thereby demonstrating the significance and aim of this study—namely، to understand the causes behind some of his differing opinions and to weigh his interpretations against those of other scholars. To achieve this، I adopted the inductive and descriptive approach to explore the era، life، and accomplishments of the Imam، as well as his opinions and the points at which they differed from those of other scholars. In addition، I employed the analytical method in presenting the evidence and textual proofs. I ultimately reached the conclusion that Imam al Ṭāhir was vast in knowledge ، profound in understanding، fluent of tongue ، and powerful in expression. He lived in a tumultuous age marked by many advances، yet—even so—he erred in some of his opinions، diverged from the consensus and established positions، and advanced a view that is not well founded and ought neither to be adopted nor propagated. IX There is no doubt that clarifying the aforementioned views of the Imam ، comparing them with those of other scholars، examining the evidences، and identifying the stronger opinion among them involved several challenges and difficulties. The most significant of these were: The effort of researching and uncovering the divergent opinions، understanding some of the Imam's eloquent expressions، and consulting the various works he referenced in his tafsir to complete the picture of his viewpoint posed significant challenges. Additionally، extracting his legal opinion from his interpretation of a verse proved difficult، as his tafsir integrates grammar، rhetoric، scholarly opinions، and various interpretations—while his own juristic view is often subtly woven between the lines. This complexity made the task demanding، were it not for persistent motivation and determination.