Sanat eğitiminde yeni yöntem ve yaklaşımlar
New methods and approaches in arts education
  1. Tez No: 429302
  2. Yazar: NESLİHAN DİLŞAD DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünyada süregelen, değişim ve gelişmelerle, sistemin ve toplumun, yetiştirdiği bireyden beklentileri de değişmektedir. Dünyada ve ülkemizdeki kültürel ortamı oluşturan dinamikler bireyin hangi vasıflara sahip olması gerektiği konusunda etkilidir. Eğitim sistemini ve dolayısıyla sanat eğitimini etkileyecek gelişmeler, uygulama ve yöntem bakımından yenilenmeyi ve güncel tutulmayı gerektirir. Teknoloji, bilim, görsel kültür, çok kültürlü toplum yapıları, bireysellik, evrensel değerler, milli değerler gibi konular, bu yöntem ve yaklaşımların şekillenmesinde etkili olmaktadır. Yeni nesil ile bir önceki neslin gözünü açtığı dünya aynı değildir. Her yıl, her ay, hatta her gün yeni olgu ve kavramlarla tanışmaktayız. Dolayısıyla bilgi ihtiyaçlarımız da boyut değiştirmektedir. Buna bağlı olarak genel eğitim ve sanat eğitimi yapısı da değişmektedir. Sanat eğitimi alanında etkili ve yönlendirici bir diğer güç de, sanat eğitimi birlikleri ve organizasyonlarıdır. ABD ve Avrupa kaynaklı olan bu yapılar etkinlikleri ile sanat eğitimi alanında güçlü gelişmelere sebep olmaktadır. Ayrıca farklı bilim alanları arasındaki etkileşime dayanan yöntem ve yaklaşımlar da günümüz sanat eğitiminde çokça kullanılmaktadır. Genele etki eden sanat eğitimi yaklaşımlarının yanı sıra farklı kültürlerde uygulanan bireysel yöntemler de yeni bakış açıları kazanma noktasında bize ışık tutacaktır. Araştırmamızda, geniş kitleleri etkileyen sanat eğitimi yöntem ve yaklaşımlarının yanı sıra, sadece belli eğitim kurumları veya belli bölgelerde uygulanan bireysel yaklaşımlara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ongoing developments and changes in the world have been producing and posing new expectations and qualities on individuals in accordance with the needs of society and its operating system. The dynamics forming the national and international cultural environments have also impact on the determination of skills and qualifications that an individual needs in the contemporary world. The developments influencing the education system and consequently the arts education therefore requires regular methodological and practical reviewing and updating. Technology, science, visual culture, multicultural social structures, individuality, universal and national values have impact on the shaping of the methods and approaches of arts education. Arts education associations and organizations are quite influential and productive in this area. These kind of organizations mostly established in the western world (the USA and Europe) are also required in Turkey. The potential formation of those organizations will help to create the specific standards for arts education and educators in the long term. Along with the methods and approaches of arts education having impact on masses, this study includes individual approaches that have been practiced in particular educational institutions or specific regions.