Çok alanlı sanat eğitiminde ölçme ve değerlendirme nasıl olmalıdır?
How should measurement and assessment be in multi-fielded art education?
  1. Tez No: 214833
  2. Yazar: FİLİZ ŞİŞGİNOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YUSUF BAYTEKİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Sanat eğitiminin usta-çırak ilişkisine dayanan ve sadece uygulamaya yönelik bir eğitim olduğu inancı değişen eğitim sistemi içerisinde eleştirilmeye başlanmıştır. Yapılan çalışmalar bireyin merkezde olduğu yeni yaklaşımlar çıkarmıştır. Sanat eğitiminde ise bu yeni yaklaşımlar içerisinde dört alanı (Sanat tarihi, Sanat eleştirisi, estetik ve uygulama) birleştiren Çok Alanlı Sanat Eğitimi Yöntemi benimsenmiş ve birçok ülkede uygulanmaya başlanmıştır. Sanat eğitiminin sadece yetenekli öğrencilere yönelik olmadığını savunan bu yeni yöntem; öğrenciyi çok yönlü geliştirmeye, sanatı tanıyan ve irdeleyen, kendi görüşlerini ifade edebilen, sanattan haz alabilen ve ortaya bir ürün çıkarma başarısını duymayı sağlayan öğrenciler yetiştirmektedir.Türkiye'de Milli Eğitim içerisinde sanat eğitiminin ölçülmesinde ve değerlendirilmesinde belirli bir sistem ya da geliştirilmiş ölçütler yoktur. Genellikle öğretmene bırakılan, sanatın eğitiminin yetenek ve öznellik gerektirdiğini düşünerek belirli bir sistem getirilmemiştir. Bu araştırma ile ortaya çıkan Çok Alanlı Sanat Eğitimi yönteminde, sanat eğitiminde bir sorun olan ölçme ve değerlendirmenin nasıl yapılması gerektiğine ve ortaya çıkacak sorunlara öneriler getirilmeye çalışılacaktır.Araştırma da deneysel desenlerden ön test-son test kontrol gruplu desen modelinden yararlanılmıştır. Seçilen deney ve kontrol gruplarına 29 soruluk başarı testi (ön test-son test) uygulanmıştır. Deney grubuna Çok Alanlı Sanat Eğitimi yöntemi ile kontrol grubuna ise geleneksel yönteme uygun 3 haftalık (3*40 dk.) ders etkinliği uygulanmıştır. Başarı testine bakılarak hangi grubun daha başarılı olduğuna bakılmıştır. Ayrıca deney grubundan 3 öğrenci seçilerek yakından incelenmiş, etkinlik boyunca hazırlanan ve uygulanan değerlendirme çalışmaları bu 3 öğrenci üzerinden çözümlenmiş ve yorumlanmış.Yapılan araştırma sonucunda, eğitim sistemi içerisinde sanat eğitiminde ölçme ve değerlendirme boyutunun tam olarak netlik kazanmadığı, eksiklikler olduğu görülmüştür. Öğrenciyi çok yönlü geliştiren Çok Alanlı Sanat Eğitiminde değerlendirmenin de, öğrencinin gözlemlenerek her davranışın değerlendirilmesi gerektiği konusuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
The belief that art education is based on the master-apprentice relation and is only focused to application, is now that on started to be found strange and criticized in the developing and changing education system. However, in the art education, among those approaches, the multi-fielded art education method that combines the four fields (history of art, critic of art, aesthetic and application) is adopted and it is started to be practiced in many countries. This new method that art educators thinking that art education does not only focus to skillful students also defend, improves the students in multi-directed manner and grows students who know what art is, and explicate it, who express themselves in the right way, develop their ability of comment and criticism, feel the pleasure of art and the students who after all these pre-preparation feel the pleasure of success of producing a work.In Turkey, there is not a definite system or improved measurements to measure and assess the art education in the National Education. In general, art education has been left to the initiative of the teacher, and a definite system was not developed because it was not thought that education of art requires skill and subjectivity. In this paper, in MFAE method, it is going to be presented how measurement and assessment should be made in art education, that it stands as a problem, and it is going to be tried to provide suggestions to probable problems.In this research, empirical figures and pre-test last-test control group with pre-test last-test figure models are used. To the selected test and control groups, performance test that is combined of 29 questions (pre-test last-test) was applied. The lesson activity was applied to the experiment group with MFAE method and to the control group three week long (3*40 min.) activity in accordance with traditional method. By comparing the results of the pre-test last-test, it is tried to be evaluated which group is more successful. In addition, three students were selected from the experiment group and these students were examined in detail.