Temel sanat eğitimi açısından Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi hazırlık sınıfı uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of the works of the preparotory class of Ankara Anotolian fine arts high school from the perpective of basic arts education
  1. Tez No: 51664
  2. Yazar: YUSUF DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ SAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Bu çalışma“Temel Sanat Eğitimi Açısından Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Hazırlık Sınıfı Uygulamalarının Değerlendirilmesi”ni içermektedir. Hazırlık Sınıfı adı üzerinde, herhangi bir projeyi başarabilmek için bir düzence içinde hazırlanmaktır. Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Hazırlık Sınıfı'nda uygulanan temel sanat eğitimi program olarak ilk kez lise eğitim kademesinden önceki ara bir sınıf olan“Hazırlık Sınıfı'nda uygulanmaktadır.”Temel Sanat Eğitimi Dersi haftada dört saat olmak üzere bir ders yılı süresince uygulanmaktadır. Temel sanat eğitimi, taslak program doğrultusunda uygulamaların deneysel olarak yapılması esasına dayanır. Eğitim döneminde, gereken bilginin gerektiği zaman verilmesi ve öğrencinin belirlenen konularda özgürce yoğunlaşması amaçlanmıştır. Temel Sanat Eğitimi Dersi'nin konuları her ders yılı başında gözden geçirilir. Ağırlıkla vurgulanması gereken konular programa alınır. Ancak bu yol izlenirken teknik bilgilerin verilmesi ihmal edilmez. Uygulanan program doğrultusunda kuramsal bilgiler, çağdaş yaşamın gereklerine göre verilmektedir. Bu nedenle basit ve tek düze uygulamalar yerine, öğrenciler yaptıkları çalışmalarda kendi kişiliklerini yansıtırlar ve bunun için özellikle cesaretlendirilirler. Bu izlencede çevreye duyarlık en önemli netilik olarak düşünülmektedir. viiBöylece öğrencide gözlemleyen, araştıran, deneyen, farklılığı ayırtedebilen bir kişilik gelişmesi amaçlanmaktadır. Bu yöntem üst sınıflardaki atelye derslerinin sonuna dek sürdürülmektedir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sanat eğitiminde amaç ve ilkeler, ikinci bölümde okullarımızda sanat eğitimi ve sanat eğitimine yeni yaklaşımlar, üçüncü bölümde de er genlik dönemi ve gelişimi gözönüne alınarak Temel Sanat Eğitimi Dersi'ndeki iletişim, eğitim ve gelişme üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde uygulamalar sırasında ve sonrasında yapılmış kapsamlı bir değerlendirmeye yer verilmiştir. Bir analiz ve eleştirme bölümüdür. Beşinci bölüm, araştırmanın sonuçları, öneriler, kaynakça ve eklerden oluşmaktadır. viii
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study involves the evaluation of the works of the preparatory class of Ankara Anotolian Fine Arts High School from the perspective of Basic Arts Educatlon and practice. As the name implies the prep class students are educated in aceordance with some prineiples in order to succeed in projeets. The application of Basic Arts Education is taken in the program of the prep class for the first time. The courses are given öne full year four hours a week. Basic Arts Education is based on the principle of experimental applications of the courses according to the draft program. in the education period, the students' focusing freely on the pre-determined subjects and being given knowledge when needed is the aim. The contents of the Basic Arts Education courses are revised in the beginning of each year. The topics to be emphasized is included in the program, stili ensuring the existance of to technical knowledge. Under the framework of the program theoretical knowledge is given conforming to necessities of the daily life. However, the student reflects his personality to his work rather than stereotype practice. They are especially encouraged for this, too. Meanwhile, the most important qualification is sensitivity towards the environment. Thus, a searching, observative personality that can distinguish differences is aimed, and this is continued at the workshops until the end of high school years. ixThe work consists of five parts: The first part considers objectives and principles in arts education. The second part involves the arts education in our schools and the new approaches to it. in the third part, according to the pubertal development of the students, education and communication in the courses are discussed. The fourth part involves a detailed evaluation done during and after the applications, having analyses and critisisms in it. The fifth part has the results of the work, suggestions and references. x