Ortaöğretimde aktif spor yapan ve yapmayan öğrencilerin sosyalleşme düzeylerinin incelenmesi
Examing the levels of socialization, the students in high schools who are always actively in or aut of sports
  1. Tez No: 429377
  2. Yazar: MUSTAFA GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA PULUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacını, ortaöğretim öğrencilerinin sosyalleşmelerinde beden eğitimi dersinin, etkileri, öğrencilerinin ders aktiviteleri ile sosyalleşme süreçlerinde meydana gelen değişimin ortaya çıkarılması, spor ve spor aktivitelerinin ortaöğretim öğrencilerin sosyalleşmesi üzerinde etkisinin olup olmadığı oluşturmaktadır. Araştırma grubunu, 2014–2015 eğitim ve öğretim yılında Ankara il merkezinde bulunan 8 Anadolu Lisesi ile 2 Endüstri Meslek ve Teknik Lisesi ve 2 Ticaret ve Meslek Liselerinden oluşan toplam 16 ortaöğretimde öğrenim gören 824 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrenciler 11. ve 12. sınıflardan rasgele (random) yöntemle seçilmişlerdir. Araştırmada veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşmaktadır. Anket formunun birinci bölümü, öğrencilerin kişisel bilgi ve özelliklerini içeren 18 sorudan; ikinci bölümü, sosyalleşme kavramının ortaya çıkarılmasını amaçlayan 34 sorudan; üçüncü bölümü ise spor ile birlikte sosyalleşme kavramının ortaya çıkmasına yardım edecek 35 sorudan meydana gelmiştir. Kullanılan anketler sosyalleşme ölçeğinin geçerlilik ve güvenirliliği oldukça yüksek düzeydedir. Spor ile sosyalleşme ölçeğinin güvenirliliği (0,80) yüksek olduğu; Genel olarak sorularımızın güvenirliliği (0,84) yüksek olduğu ölçülmüştür. Araştırma sonucunda; Ortaöğretim öğrencilerinin okudukları okul türlerine göre sosyalleşme ve spor ile sosyalleşme düzeyleri ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. En düşük sosyalleşme düzeyi okul türüne göre teknik lisede okuyan öğrencilerden oluşmaktadır. Erkek ve kız öğrencilerin sosyalleşme ve spor ile sosyalleşme düzeyleri arasında anlamlı düzeyde fark vardır. Ortaöğretim öğrencilerinin okudukları bölümlere göre sosyalleşme düzeyleri ortalamaları arasında farklılık olduğu ve düzeyi en yüksek olanların sayısal bölümde okuyanların olduğu görülmektedir. Sosyalleşmeyi cinsiyet, yaş, anne-baba eğitim ve meslek durumu okulun bulunduğu çevre ve spor yapmanın olumlu yönde etkilediği; Ancak okul türü ve ikamet ettiği çevrenin etkisinin istatistiksel açıdan önemli olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research are the effects of Physical Education on socialisation of high school students, (in process of socialization, the activities used by the students).Exposing of variation, whether sports and sports activities have impact on the students socialization or not. In 2014-2015 education period in Ankara.8 Anatolian High Schools, 2 Industrial and Technical High Schools in Ankara and in total 824 students from our research group. The students are chosen randomly from eleventh and (last twelfth term) classes. In the research, we formed our socialization scale, by means of data collecting, using the Hacettepe Personality Inventory that composed three parts, Sociotrapy Autonomy Scale, Social Comparison Scale, Social Recognition Survey, Self – identification Inventory, Personal Information from and other most used scales. In the first part of Questionnaire there are 18 questions that include students personal information and Specialities. And in the Second part there are 34 questions which proposes to expose the concept of socialization. The last part is formed by 35 questions that helps revealing Socialization by the help of sports. In our questionnaire, Socialization Scale has quite high validity and reliability. The reliability of Socialization by the help of sports Scale has (0.80) really high degrees. In general reliability of our questions is also (0,84) in high degrees. In the result of the research, It's determined that there is not a certain difference between socialization with or without sports by means of different types of schools. The students at Technical High School have the lowest Socialization degree according to the School types. There are enormous differences in the degree of Socialization with or without sports among girls and boys. If we look at in the way of branches, there are differences in Socialization. The students in the maths classes have the highest degree. Socialization to gender , age , education and occupational status of the parents to make a positive impact on the environment of the school and sports ; However , the impact on the environment and the type of school of residence was found to be Statistically Significant