Mesleki öğrenme topluluğu olarak ilköğretim okullarında takım liderliği ve örgüt iklimi
Team leadership and organizational climate in primary schools as professional learning community
- Tez No: 429388
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarının mesleki öğrenme topluluğu olma düzeylerini belirlemek ve mesleki öğrenme topluluğu olarak okulların takım liderliği ve okul iklimi ile ilişkisini incelemektir. Ankara ilinde gerçekleştirilmiş bu araştırma, Çankaya, Yenimahalle, Mamak ve Altındağ ilçelerinden veri toplanmıştır. 795 öğretmen üzerinde gerçekleştirilen bu araştırmada veri toplama araçları olarak 3 adet ölçek kullanılmıştır. Bu ölçekler, mesleki öğrenme topluluğu ölçeği, takım liderliği ölçeği ve okul iklimi ölçeğidir. Güvenirlik ve geçerlik çalışmaları için takım liderliği ölçeğine AFA, okul iklimi ölçeğine AFA ve mesleki öğrenme topluluğu ölçeğine DFA ve AFA yapılmıştır. Araştırmada betimsel istatikler, t-testi, anova, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırmanın bazı bulguları şu şekildedir. Paylaşılan ve destekleyici liderlik, paylaşılan değer ve vizyon, kolektif öğrenme, paylaşılan kişisel uygulamalar, destekleyeci koşullar- ilişki ve destekleyici koşullar- yapı alt boyutlarında, ilköğretim okulları ortalama düzeye sahiptir. Mesleki öğrenme topluluğu ölçeğinin bazı alt boyutlarında okuldaki kıdem, branş, okul türü ve okulun sosyo- ekonomik durumu değişkenlerine göre farklılıklar tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda ise, araştırmacılara, alan uzamanlarına, politika yapıcılara ve uygulamacılara önerilerde bulunulmuştur. Önerilerden bazıları, çalışmada kullanılan mesleki öğrenme topluluğu ölçeğinin ve diğer mesleki öğrenme topluluğu ölçeklerinin bazı boyutlarının Türk okulları bağlamında düşünüldüğünde çalışmadığı ve çalışmayacağı bir gerçektir. Bu yönüyle araştırmacılara, eğitim yapısının kültürel yapısı ve kodları düşünülerek, oluşturulacak nitel ve nicel veri toplma araçları geliştirmesi ve okulların mesleki öğrenme topluluğu olarak yapılanması için öğretmenlere gerek sınıflarında gerekse okul için kararlarda liderlik yapacak fırsat okul yöneticileri tarafından sunulması gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine situation of being professional learning community of primary schools and to examine the relationship team leadership and school climate of schools as professional learning community. In this research conducted in Ankara, datas collected from Çankaya, Yenimahalle, Mamak and Altındağ. In this research consisted of 795 teachers was used three scale as data collection tool. These scales are professional learning community scale, team leadership scale and school climate scale. In order to realize reliability and validity study of scales, confirmatory factor analysis (CFA) for team leadership and school climate scales, and confirmatory factor analysis (CFA) and exploratory factor analysis (EFA) for professional learning community scale were conducted. In this research was conducted descriptive statistics t-test, ANOVA, correlation and regression analysis. Some findings of the research are as follow. Primary schools included in the research have average level in respect to shared and supportive leadership, shared values and vision, collective learning, shared personal implementations, supportive conditions – relationship and supportive conditions- and structure sub-dimensions. In some subdimensions of professional learning community scale were determined differences according to seniority, branch, type of school and socio-economic situation of school.In accordance with the research results, suggestions were offered to researcher, domain experts, policymakers and implementer. Some dimensions of professional learning community scale and other scales used in the study may be not functional in consideration of Turkey schools. Therefore, researcher must develop qualitative and quantitative data collection tools by thinking Turkish educational and cultural structure. In order to restructure schools as professional learning community, school administrators must design a learning environment to develop leadership skills of teachers in both classroom and school decisions.