Banka finansal tablolarında uygulanan muhasebe politikalarının incelenmesi: Istanbul borsasında bir araştırma
Bank examination of the accounting policies applied in the financial statements: In a research 'bist'
  1. Tez No: 429387
  2. Yazar: MEHMET BÖYÜKÖZKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN MARŞAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı Borsa İstanbul'da işlem görmekte olan bankaların muhasebe politikalarını inceleyerek yatırımcıların karar vermesinde yardımcı olacak bilgiler sunmaktır. Borsa İstanbul'da işlem gören 10 adet bankadan 5'i örnek olarak seçilmiştir. Yapılan incelemede bu 5 bankanın muhasebe politikaları TMS 39 Türkiye Muhasebe Standartları Finansal Varlıklar Muhasebeleştirme ve Ölçme standardı açısından değerlendirilmiştir. İlgili veriler bankaların 2014 yılında yayınladıkları finansal tablolarından alınmıştır. İnceleme sonucunda UFRS gereklilikleri açısından bankaların finansal varlıklar için kullandıkları muhasebeleştirme ve ölçe yöntemlerinde büyük ölçüde farklılığa rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to submit informations that can be helped inverstors in decision-making process by investigating accounting policy of bank which take part in BIST. 5 banks of 10 banks which take part in BIST was selected as a sample. In this study, the accounting policy of those 5 banks was evaluated aspect of TMS 39 Turkish accounting standards financial assets and measurement standards. Related dates was collected from financial statements which was issued from banks in 2014. In the end of research, in terms of IFRS requirements, no substantial discrepancy was detected in accounting and measurement metods that banks use for their financial assets.