Pregnancy associated plasma protein-a(papp-a) mom seviyelerinin term respiratuvar distress sendromunu öngörmedeki yeri
- Tez No: 429413
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. KEREM DOĞA SEÇKİN, DOÇ. DR. ALEV ATIŞ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ Respiratuvar distres sendromu (RDS) ülkemizde ve dünyada önemli sağlık sorunlarından biri olup, tanı ve tedavi alanındaki tüm gelişmelere rağmen, yenidoğan bebekler için önemli bir sorun olmaya devam etmektedir.Bu çalışmada term RDS'yi öngörme amacıyla PAPP-A MoM seviyeleri ve RDS arasındaki ilişkiye bakılmıştır. MATERYAL METOT Retrospektif bir çalışma olarak Nisan 2014 - 30 Eylül 2015 tarihleri arasında İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Perinatoloji Polikliniğine başvuran ve 2'li test yapılan 1773 hasta ve bu hastaların doğum sonrası bebekleri RDS yönünden incelenmiştir. BULGULAR RDS tanısına göre PAPP-A MoM düzeyleri için cut-off değeri 1,02 olarak saptanmıştır. Bu nokta için duyarlılık %72,41, spesifite %91,84'tür. Elde edilen ROC eğrisi altında kalan alan %83,5 ve standart hatası %5'tir. Eğri altında kalan alan istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (AUC=0,835, %95 GA: 0,815-0,853, p:0,001;p
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE Respiratory distress syndrome is a significant health problem in our country and the world and despite of the new developments in its diagnosis and treatment it still poses a health risk for the newborns. In this study the correlation between PAPP-A MoM levels and RDS was investigated for the prediction of term RDS. MATERIALS and METHODS As a retrospective study, a total of double-tested 1773 patients applied to Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Education and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Department Perinatology Clinics in between April 2014 – 30 September 2015 dates and their babies after birth were investigated with regard to RDS. FINDINGS According to RDS diagnosis the cut-off value for the PAPP-A MoM levels was determined as 1,02. For this point the sensitivity is 72,41% and specificity is 91,84%. The area under the obtained ROC curve is 83.5% and standard error is 5%.