11-14 hafta papp-a ve plasental volüm ölçümlerinin preeklampsi öngörüsündeki yeri
Place of 11-14 week papp-a and placental volume measurement on prediction of preeklampcia
- Tez No: 429414
- Danışmanlar: UZMAN ALİ İSMET TEKİRDAĞ, DOÇ. DR. ALİ GEDİKBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Çalısmanın amacı 11+0 ile 13+6 gebelik haftaların arasında ölçülen PAPP-Ave Plasental volümün preeklampsi gelisimindeki öngörüsünü ortaya koymak ve istatistikselolarak bir fark olup olmadıgını saptamak.Çalısma: Klinik prospektif izlem çalısması. Bakırköy Kadın Dogum ve ÇocukHastalıkları Egitim Arastırma Hastanesi Etik Kurulu'nun 245 sayılı ve 12 Haziran 2009tarihli kararı ile çalısmaya baslandı.Yöntem: Gebeliginin 11+0 ile 13+6 haftalarında rutin kontrol için hastanemizebasvuran 740 kadının, PAPP-A ve Plasental volüm degerleri ölçülerek doguma kadarantenatal takipleri yapıldı.Degerlendirilen Parametreler: Yas, VKI, dogum sayısı, sigara kullanımı, medikalöykü, preeklampsi öyküsü, CRL, PAPP-A, Plasental volüm, dogumda gebelik haftası,dogum kilosu, gebelik süresince fetal kayıp ve gebelik komplikasyonları.Bulgular: PAPP-A ortalaması ve Plaesental volüm ortalaması, preeklampsigrubunda, preeklampsiden etkilenmemis gruptan anlamlı olarak daha düsük bulundu.Sonuç: Literatürde bu konudaki çalısmalar çeliskilidir, ancak PAPP-A ve plasentalvolüm ölçümü ile gebe populasyonunda preeklampsi olmayacak grubu saptayabiliriz.Fakatpreeklampsi öngörüsünde yalnızca bu iki parametreyi kullanarak anlamlı sonuçlar eldeedemeyiz.PAPP-A ve plasental volüme, hastaya baglı faktörlerin eklenmesi ile preeklampsiöngörüsünde basarı saglanabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to examine the relationship between lowmaternal serum pregnancy-associated plasma protein-A (PAPP-A) and placental volume at11 + 0 to 13+ 6 weeks with subsequent development of pre-eclampsia (preeclampsia) and todetermine the statistical differences.Study Design.: A prospective follow-up clinical study. Ethic committee approved ourapplication with 245 numbered decision at 12th June 2009.Patient Intervention: Placental volume and serum PAPP-A were measured on 740women attending for routine care at 11 +0 to 13 + 6 weeks of gestation and antenatal carehave been continued until delivery.Main Outcome Measures: Age, BMI, smoking habits, medical history, CRL,PAPP-A, placental volume, presence of uterin artery notch, gestational age at the delivery,birth weight, fetal loss during pregnancy and pregnancy complications.Results: Mean PAPP-A and plasental volume values are found significantly lower atpreeclampsia group than uneffected group.Conclusion(s): Literature is controversial on this topic however it is possible todetermine only the uneffected group by PAPP-A and placental volume results. Those tworesults are insignifacant in the prediction of preeclampsia. Patient related factors as well as86PAPP-A and placental volume should also be taken into consideration for successfullprediction of preeclampsia.