Türkçe öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimi ve özel gereksinimli öğrencilere ilişkin görüşleri
Turkish teachers' thoughts about inclusive education and their evaluationsrelated to students having special needs
- Tez No: 429446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM BAYRAK CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, Türkçe öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimi ve özel gereksinimli öğrencilerle ilgili düşüncelerini ve önerilerini almak amacıyla yapılmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için“Türkçe öğretmenlerinin cinsiyetleriyle kaynaştırma eğitimi ile ilgili düşünceleri arasında anlamlı bir farklılık var mıdır? Türkçe öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimiyle ilgili düşünceleri öğretmenlerin hizmet yıllarına göre farklılaşmakta mıdır? Türkçe öğretmenlerinin özel gereksinimli öğrencilere uyguladıkları sınav türleriyle (çoktan seçmeli, uzun cevaplı, boşluk doldurmalı, kısa cevaplı sorular vb.) özel gereksinimli öğrencilerin akademik başarıları arasında anlamlı bir farklılık var mıdır? Özel gereksinimli öğrencilerin yaş seviyelerinin artmasıyla temel dil becerileri (dinleme, okuma, konuşma ve yazma) ve dil bilgisi alanlarında beceri düzeyinin artması arasında anlamlı bir ilişki var mıdır?”sorularına da cevap aranmıştır. Araştırma, tarama modelinde betimsel bir nitelik taşımaktadır. Veriler anket ve yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmıştır. Sakarya'nın, Karapürçek, Akyazı, Erenler, Serdivan, Camili, Hızırtepe ilçelerinde 2015-2016 eğitim öğretim döneminde görev yapan 193 Türkçe öğretmeni araştırmanın örneklemi olarak kabul edilmiştir. 193 Türkçe öğretmenine uygulanan anket ve 27 Türkçe öğretmeniyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşme formuyla veriler elde edilmiştir. Öğretmenlere uygulanan anket, frekans ve faktör analiziyle incelenmiştir. Araştırma sonucunda şu bilgilere ulaşılmıştır: Türkçe Öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimiyle ilgili genel bilgisini ve konuyla ilgili mesleki yeterliliğini ölçen anket sorularına kadın öğretmenlerin katılım düzeyi erkek öğretmenlerin katılım düzeyinden anlamlı derecede daha fazladır. Özel gereksinimli öğrencilerle ilgili anketin alt boyutlarına katılım düzeyi ise cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılık göstermemektedir. Türkçe Öğretmenlerin kaynaştırma eğitimiyle ilgili genel bilgisini ve konuyla ilgili mesleki yeterliliğini ölçen anket sorularına katılım düzeyi hizmet süresine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermemektedir. Özel gereksinimli öğrenciler ile ilgili ifadelerin geneli ile ve alt boyutlarından öğrenci gereksinimlerine özel ilgi, yaş ve beceri ilişkisi hizmet süresine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermezken, program yeterliliği hizmet süresine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Anket sonuçlarından elde edilen verilere göre temel dil becerilerindeki gelişmeyle öğrencilerin yaş seviyelerindeki artış arasında pozitif yönlü bir korelasyon olduğu görülmüştür. Yaş ile dil bilgisi düzeyinin artmasıyla beraber yaşla konuşma düzeyinin artışı arasında pozitif yönlü %63 düzeyinde; yazma becerisi artışıyla pozitif yönlü %67,1 düzeyinde; okuma becerisi artışıyla pozitif yönlü %58,1 düzeyinde; dinleme becerisi artışıyla pozitif yönlü %56,5 düzeyinde bir ilişki olduğu yapılan korelasyon analiziyle test edilmiştir. Öğretmenlerle yapılan görüşme sonucunda ise özel gereksinimli öğrencilere genellikle yazılı ve sözlü sınav yapıldığı görülmüştür. Öğrencilerin daha çok çoktan seçmeli sınavlarda başarılı olduğu bunun yanında öğretmen yardımı ile sözlü ve yazılı sınavlarda da başarı sağladıkları belirtilmiştir. Türkçe öğretmenlerinin büyük bir kısmı özel gereksinimli öğrencilerin kaynaştırılmasını olumlu karşılarken bununla birlikte öğrencilere uzman yardımıyla özel eğitim verilmesini ve ek zaman ayrılmasını önermişlerdir. Uzman yardımın sunulmadığı sürece bu öğrencilerin kaynaştırılmamış aksine arada kaynamış öğrenciler olacaklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study has been done in order to take thoughts and suggestions of Turkish teachers about inclusive education and students having special needs. Also, for this purpose, answers were seeked for following questions: Is there a meaningful difference between the sex of Turkish teachers and their thoughts of inclusive education? Do teachers' thoughts about inclusive education differ according to their service times? Is there a meaningful difference between exam types(multiple-choice, long answered,gap-filling, short answered questions etc.) that Turkish teachers applied to students having special needs and these students' academic success? The research has a descriptive quality on scanning model. Datas were collected in the form of survey and semi-structured interview. 193 Turkish students, who worked in Karapürçek, Akyazı, Erenler, Serdivan, Camili, Hızırtepe counties of Sakarya, in 2015-2016 education period, were accepted as sample of the research. Datas were obtained by surveys applied to 193 Turkish teachers and semi-structured interviews applied to 27 teachers. The surveys applied to the teachers were evaluated by frequency and factor analysis. At the end of the research, following findings were obtained: For expressions about general inclusive educationand professional development, participation level of femalesis significantly higher than males', but there is no meaningful difference between males' and females' participation levels for sub-dimensions. While general expressions about students having special needs, and, from sub-dimensions, special interests for student needs, age and ability relation does not differ meaningfully versus service times, program sufficiency differs meaningfully versus service time. With the increase at grammer level resulting of increase at age, there is a relation with rate of 63% positively between age and speaking skill, 67.1% positively between age and writing skill, 58.1% positively between age and reading skill, 56.5% positively between age and listening skill. After interview made with teachers, it was observed that generally written and oral examinations are applied to students having special needs.It was observed that students were successful in mostly multiple-choice examinations; also, with the help of teachers, students could succeeded in written and oral examinations. While most of the teachers think positively about inclusive education for students having special needs, they also suggested private education with expert help and spending additional time for these students. They stated that unless there is an expert help, these students can not be included effectively.