Sınıf öğretmenlerinin ve velilerin destek eğitim odası uygulamasına ilişkin görüşleri
Classroom teachers and parents views about the resource room special education support services
  1. Tez No: 588156
  2. Yazar: GAMZE TAMAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, özel gereksinimli kaynaştırma öğrencilerinin aldığı destek eğitim hizmetlerinden biri olan destek eğitim odası uygulamasına ilişkin sınıf öğretmenleri ve veli görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Erzurum ilinde, destek eğitim odası uygulaması yapılan okullarda gerçekleştirilmiş olup, destek eğitim odasında destek eğitimi veren 25 sınıf öğretmeni ve destek eğitim odası uygulamasından yararlanan 25 öğrenci velisinin katılımıyla yürütülmüştür. Araştırmada nitel araştırma çalışmalarında kullanılan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmış, veriler yüz yüze görüşmeler yolu ile toplanmıştır. Araştırma nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışması deseni kapsamında yürütülmüştür. Araştırma sonucunda, sınıf öğretmenlerinin büyük bir bölümünün görev yaptıkları okulda özel olarak destek eğitim odası olmadığı, öğrencilere en fazla Matematik ve Türkçe derslerinden destek eğitim verildiği, öğretmenlerin büyük bölümünün öğretim sürecinde anlatım yöntemini kullandığı ve öğretmenlerin büyük çoğunluğunun mevzuata yeterince hâkim olmadıkları sonucuna varılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin büyük oranda destek eğitim odası uygulamaları esnasında öğrencilerin ailelerinden destek aldıkları ve öğrencilerinin destek eğitim odalarında verilen eğitime yönelik olumlu tutum içinde oldukları sonucuna varılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin büyük bölümünün eğitim sürecinde rehabilitasyon merkezlerinden destek aldıkları ve özel eğitim hizmetleri ile ilgili bir eğitime ihtiyaç duydukları sonucuna varılmıştır. Velilerin destek eğitim odalarında yürütülen eğitim öğretim sürecinde destek aldıkları kurum ve kuruluşların ağırlıklı olarak Rehberlik Araştırma Merkezi ve Milli Eğitim Bakanlığı olduğu sonucuna varılmıştır. Velilerin destek eğitim odası uygulaması esnasında yaşadıkları sorunların büyük oranda derslerin okul sonrası olmasından dolayı öğrencinin yorulması, velinin eğitim öğretim sürecine ilişkin yeterli bilgi sahibi olmaması ve öğrencinin etiketlenmesi yönünde olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca velilerin ders saatlerinin artırılmasına ve uygulamaların daha profesyonel şekilde yürütülmesine ilişkin beklentilerinin bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the opinions of the class teachers and parents about the use of academic support rooms which is one of the tutoring services received by the students with special needs. The research was carried out in schools where academic support rooms were implemented in the Erzurum province and was carried out with the participation of 25 classroom teachers and 25 parents of students who benefited from academic support rooms. In this research were used semi-structured interviews, a qualitative research method, and the data was collected through face-to-face interviews. The research was conducted within the scope of case study which is one of the qualitative research patterns. As a result of the research, it was concluded that most of the classroom teachers do not have a specific academic support room in their school, that students receive tutoring mostly for mathematics and Turkish lessons, and that most of the teachers did not have sufficient knowledge about teaching methodologies or the legislation. Additionally, it was concluded that the teachers were supported by the families of the students during tutoring and that their students had a positive attitude towards the education given in the academic support rooms. It was concluded that the Counseling and Research Center and the Ministry of Education are the institutions from which the parents receive support during the education process carried out in the academic support rooms. It was also concluded that the problems experienced by the parents during the implementation of academic support rooms were mostly due to the fact that the lessons took place after school hours, that the students were tired, that the parents did not have sufficient information about the education process and that the students were labeled.