Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi sanat eğitimi programlarında güncel sanatın yeri ve önemi
The place and the importance of the contemporary art in art education programs in Gazi Education Faculty in Gazi Universtiy
  1. Tez No: 429448
  2. Yazar: REZZAN GÜMGÜM
  3. Danışmanlar: PROF. HAKİME NUR GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma ile Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-iş Eğitimi bölümünde sanat eğitimi alan öğrencilerin ana sanat-resim derslerinde güncel sanatın etkililiği ve uygulanabilirliği tespit edilmeye çalışılmıştır. Öğretim üyelerinin ve öğretim programının sanat eğitimcisi yetiştirme ve öğrenme sürecine katkısı araştırılmıştır. Nitel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilen bu çalışma resim-iş eğitimi bölümünün 4.sınıf ana sanat-resim atölye dersi veren öğretim üyeleri ve öğrencileri ile yürütülmüştür. Araştırma verileri yapılan görüşmeler, gözlem ve dokümanlardan elde edilmiştir. Veri analizinde araştırmacının ve 2 alan uzmanın görüşlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda verilen sanat eğitiminin genel olarak güncel sanat anlayışı ve uygulamaları konusunda yeterli olmadığı görülmüştür. Güncel Sanat konusunun öğretim programında yer almayışının yanı sıra öğrencilerin Güncel Sanat farkındalıklarının oluşmadığı atölye hocalarının sanat anlayışına göre şekillendikleri ortaya çıkmıştır. Görsel Sanatlar Eğitimi'nin amacı, öğrencinin geçmiş sanat anlayışlarını tanıyarak ve çağa uygun sanat anlayışlarından beslenerek yetişmiş bir sanat eğitimcisi olmasıdır. Bu nedenle sanat eğitimi programlarında Güncel Sanat alanına yer verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study has been to evaluated the effects and applicability of the contemporary art for students in workshop class in art education departmant of Gazi Universıty. It has been researched the contribution of the art instructor and educational program to the training process of the students to be an art trainers and the studying process. This study using qualitative research method, has been carried out with students in workshop classes in fourth grade in art education and also instructors of the department. The model of research is“Case Study”. The research data has been collected by observations, interviews and documents. Two experts remarks have been used for the resolution and interpretation of the collected data besides the researcher. At the end of the research, it has been found out that the visual art education has not been enough about the contemporary art practice of the contemporary art. The contemporary art has not been involved in education program. In addition to that the students have no notice and they have no idea about the contemporary art except their insructors's point of view. The aim of art education has been to teach the students by intellectual and understanding of the contemporary art. The aim of fine art education is to train a well educated art instructor having modern times sense of art and recognising the old times. It may be suggested that the art education programs needs to include the contemporary art.