Türkiye'nin gastronomi imajı, ziyaretçilerin bilgi kaynakları ve harcamaları
Turkey's food image, travelers' information sources and expenditures
  1. Tez No: 429449
  2. Yazar: RAMAZAN EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Gastronomi turizmine ilgi her geçen yıl artmaktadır. Türkiye zengin mutfak kültürü ile gastronomi turizmi potansiyeli olan bir destinasyondur. Türkiye'nin gastronomisi ile ziyaretçi çekebilme gücü aynı zamanda, sunduğu yiyecek ve içeceklerin ziyaretçiler tarafından algılanma durumuna bağlıdır. Araştırmada Türkiye'nin gastronomi imajının, ziyaretçilerin kullandıkları bilgi kaynaklarının ve yiyecek ve içecek harcamalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gastronomi imajının ve kullanılan bilgi kaynaklarının, ziyaretçilerin destinasyonu tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde etkisi olduğu hipotezleri de test edilmiştir. Veriler Türkiye'de seyahat eden yabancı ziyaretçilere havalimanında uygulanan anket formu ile toplanmıştır. Algılanan gastronomi imajının mutfak kültürü ve yiyecekler, gastronomi aktiviteleri ve yiyecek içecek işletmeleri olmak üzere üç alt boyutunun olduğu tespit edilmiştir. Türkiye ile ilgili ziyaretçilerin en çok aklına gelen yiyecek ve içeceklerin kebap, rakı, döner, patlıcan ve baklavanın olduğu görülmüştür. Destinasyonun gastronomi imajının ve ziyaretçilerin kullandığı bilgi kaynaklarının, ziyaretçilerin Türkiye destinasyonunu tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Ziyaretçilerin Türkiye'deki seyahatleri boyunca yiyecek ve içecek için yaptıkları harcamaların ortalamasının 575$ olduğu ve söz konusu harcamanın seyahat bütçelerinin %18,9'unu oluşturduğu tespit edilmiştir. Türkiye destinasyonunun gastronomi imajı, gastronomi turizmi gelişmemiş olmasına rağmen gelişebilme potansiyelinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The interest in gastronomy has been increasing every passing year. Turkey is a destination which has a rich cuisine and gastronomy culture. Turkey's power to attract visitors by gastronomy depends on visitors' perception of food and beverages served. The objectives of this research are threefold: To specify food image of Turkey, to identify the information sources used by visitors and to detect the expenditure on food and beverages. The hypothesis that food image and information sources that are used have an effect on visitors' intention of revisiting the destination has also been studied. The data were collected at the airport via a questionnaire administered to foreigners visiting Turkey. It has been detected that the perceived food image has three sub dimensions as cuisine culture and foods, gastronomic activities and food and beverage business. It has been observed that the most remembered food and beverages by the visitors are kebap, rakı, döner, aubergine and baklava. It has been revealed that the food image of the destination and the information sources used by the visitors affect the visitors' revisiting intention. I has also been observed that the average expenditure of visitors on food and beverage during their stay in Turkey is $ 575, which is 18.9% of their holiday budget. The food image of Turkey shows that even though gastronomy tourism is not developed, it has the potential to do so.