Bursa İli halk eğitim merkezlerindeki takı tasarımı eğitim programının incelenmesi
Bursa Provi̇nce publi̇c education centers check jewelry desing training program
- Tez No: 429451
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Araştırmanın genel amacı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı bulunan Bursa İli Halk Eğitim Merkezlerindeki Takı Tasarımı Eğitim Programının incelenmesi, günümüzdeki yeri, bu programdan yararlanan kursiyerlerin beklentileri ve program hakkındaki görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmanının evrenini 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Bursa İli Halk Eğitim Merkezlerindeki Takı Tasarımı Eğitim Programına katılan kursiyerler oluşturmaktadır. Bu evrenden rastgele seçilen 40 kursiyer araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırma kapsamına alınan Bursa İli Halk Eğitim Merkezlerindeki Takı Tasarımı Eğitim Programına katılan kursiyerlere uygulanan anketlerden elde edilen verilerin çözümlenmesinde, toplanan veriler bilgisayar ortamına aktarıldıktan sonra istatistiksel çözümlemelerin yapılması için SPSS (Statistical Package For Social Sciences) 10 paket programından yararlanılmıştır. SPSS 10 paket programından faydalanılarak frekans (f) ve yüzde (%) değerleri hesaplamış, her sorunun ortalaması alınarak, bulgular uygun tablolar haline getirilerek yorumlanmıştır. Halk Eğitim Merkezlerinin insanlara yararı konusunda tüm yaş gruplarına açık olması, meslek edindirme merkezi olması, sosyal aktivite aracı olması, boş zamanı değerlendirme açısından yararlı buldukları görülmektedir. Kursiyerlerin çoğunluğunun boş zamanlarını değerlendirmek için kursa katıldıkları görülmekle birlikte, el becerilerini geliştirmek için de kursa katılan kursiyerlerin çok sayıda olduğu görülmektedir. Araştırmaya katılan kursiyerlerin çoğunluğu malzemelerini yurt içinde takı malzemeleri satan işyerlerinden temin etmekle birlikte, yakın çevrelerinden de temin ettikleri görülmektedir. Araştırmaya katılan kursiyerlerin çoğunluğunun takı yapımında hammaddesi taş olan malzemeleri tercih ettikleri görülmektedir. Bunun yanı sıra ekonomik olması açısından hammaddesi plastik olan malzemeleri de tercih ettikleri görülmektedir. Araştırmaya katılan kursiyerlerin takı yapımında en çok dizme tekniğini, misina örgü tekniğini ve tığ örgüsü tekniğini kullanmalarına rağmen şiş örgüsü tekniğini ve tezgahta örgüyü çok nadir kullandıkları görülmektedir. Araştırmaya katılan kursiyerlerin çoğunluğunun katıldıkları programın amaçlarına ulaştıkları, programda yer alan konuları yeterli bulduğu, uygulanan öğretim yöntemlerini yeterli bulduğu, öğretim araç-gereçlerini yeterli bulduğu, yararlanılan kaynakları yeterli bulduğu, uygulanan değerlendirme ölçeklerini yeterli bulduğu görülmektedir. Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The overall objective of the research apprenticeship and Investigation of Non-Formal Education connected to the General Directorate of Ontario Provincial Public Education Jewelry Design Training Program in Central, current location, is to determine the participants' views on the prospects and programs that benefit from this program. Browse universe when the 2012-2013 academic year in Bursa Public Education Centers in Jewelry Design trainees participating in the training program is created. This randomly selected from the universe of 40 participants constitute the sample. Bursa received public education Research Centers participating in the Training program, trainees jewelry design applied in resolving of the data obtained from the survey, the collected data to a computer to do statistical analysis of after they are imported into SPSS (Statistical Package For Social Sciences) 10 Pack program. SPSS 10 package program by utilizing frequency (f) and percentage (%) values are calculated by taking the average of each problem, findings should be turned into proper tables. People are open to people of all ages about the benefits of education centers, vocational training center that, being social activity, leisure time while they found useful for the evaluation. Is seen participating in the course of the majority of the trainees to assess their free time together, the trainees attending courses to develop manual skills appear to be numerous. To ensure the establishments that sell jewelry supplies the majority of the materials in the country of trainees participating in the study were seen in the immediate environment they provide. Raw materials used in making jewelry majority of trainees who participated in the research shows they prefer materials with stones. As well as being economical in terms of raw materials, it is seen that the preferred plastic. The construction team of trainees who participated in the research most marshaling techniques, fishing and crochet knitting knitting techniques, despite using the techniques of knitting and knitting techniques in the stalls are somewhat rare. The majority of trainees who participated in the study reach their objective of the program they attended, the subjects in the program finds enough, he found enough of the teaching method, teaching materials that it finds sufficient source material that it deems sufficient, seems to find applicable assessment scales enough. Are included as suggestions put forward by the researchers based on the problems arising at the end of the study.