Sınıf öğretmenlerinin üçüncü sınıf hayat bilgisi derslerinde değerler eğitimi uygulamalarına ilişkin görüşleri
Classroom teachers' views on values education practices in life sciences courses
- Tez No: 429460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin 3.sınıf Hayat Bilgisi dersinde değerler eğitimi ile ilgili yaptıkları uygulamalarına ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2015-2016 öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Konya ili Meram İlçesinde yer alan ilkokullarda görev yapan 176 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Karma yöntemle gerçekleştirilen araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen anket ve yarı yapılandırılmış görüşme formlarıyla elde edilmiştir. Elde edilen bulgular, alt problemlerle uyumlu bir biçimde tablolaştırılarak sunulmuş ve yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar; 1. öğretmenlerin Hayat Bilgisi Dersi Değerler Eğitimi uygulamalarında telkin, model olma, örnek olay gibi değer kazandırma yollarını etkin bir şekilde kullandıklarını, 2. öğretmenlerin Hayat Bilgisi dersinde değerler eğitimi uygulamalarında soru cevap tekniğini, telkinde bulunma, örnek olay yöntemini sıklıkla kullandıklarını, değerlendirmede herhangi bir yaklaşım ve yönteme bağlı kalmadıklarını, ayrıca bu durum hakkında bilgi sahibi olmadıklarını, 3. öğretmenlerin cinsiyetlerine göre değerler eğitimi uygulamalarına ilişkin görüşleri arasında anlamlı farklılık olduğunu, 4. öğretmenlerin eğitim durumlarına göre değerler eğitimi uygulamalarına ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir fark bulunmadığını, 5. öğretmenlerinin kıdem durumlarına göre değerler eğitimi uygulamalarına ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir fark bulunduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine classroom teachers' views on their practices for values education in Life Sciences Course for 3rd grade. The study group is composed of 176 classroom teachers who work in primary schools affiliated with the Ministry of National Education in Meram district in Konya province during 2015-2016 academic years. A mixed method was adopted in the research and data was collected through a scale and semi-structured interview form developed by the researcher.Findings were presented and interpreted in tables in compatible with problems.Findings of the research are as follows: 1. It was understood that teachers actively use value instruction ways such as prompting, being model, case study in their practices for values education in Life Sciences 2. It was found that teachers frequently use question-answer technique, prompting, case study method while they do not adopt any definite approach or technique to evaluation in their practices for values education in Life Sciences course and they do not have any knowledge regarding this. 3. There is a significant difference between teachers' views on their practices for values education in terms of gender. 4. There isn't any significant difference between teachers' views on their practices for values education in terms of educational background. 5. There is a significant difference between teachers' views on their practices for values education in terms of teaching experience.