Amerika ve Türkiye'deki üniversite Sanat Müzeleri'nin incelenmesi
Examination of art museum in United States and Turkey
  1. Tez No: 429459
  2. Yazar: FERİDE DEMİRCAN ÇÖMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Fine Arts, Museology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Geçmişten günümüze kadar dönemine tanıklık ederek nesneler üzerinde araştırma yapan, onları toplayan, koruyan, onaran ve sergileyen müzeler çağdaş müzecilik anlayışında değişiklik gösterirken aynı zamanda iletişim kurma ve eğitim işlevlerini de üstlenmiştir. Günümüzde hızla yaygınlaşan Üniversite Sanat Müzeleri öğretmene, öğrenciye ve halka yönelik bir misyon ve vizyona sahiptir. Üniversite Sanat Müzeleri, ait oldukları kampüslerin kurumsal gelişimlerini arttırmak, kültürel birikimlerine katkı sağlamak, eğitim ve araştırmaya dayalı akademik, bilimsel ve sanatsal çalışmalarda bulunmak ve üniversite-çevre etkileşimini sağlamak gibi önemli görev ve faaliyetleri yürütmektedir. Bu araştırmanın amacı bir kampüs müzesinin; öğrenci-öğretmen, müze koleksiyonları, uygulanmakta olan müfredat ve dersler arasındaki ilişkinin“modern müzecilik anlayışı”doğrultusunda bir model olarak örneklemler üzerinden incelemek ve bu anlayışta müzelerin kampüs içine vekampüs dışına yönelik faaliyetlerinin nasıl olması gerektiğini araştırmaktır. Bu araştırmada belirlenen Amerika'daki ve Türkiye'deki Üniversite Sanat Müzelerinin 2014–2015 yılları arasındaki sanat eğitimi etkinlikleri incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda üniversite sanat müzelerinin, alışılagelmiş eğitim kurumlarına alternatif birer eğitim ortamı olarak halka ve bağlı olduğu kuruma yönelik önemli işlevlerinin olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the past to present, museums carried certain missions through the years such as communication and education besides studying, collecting, preserving, fixing and displaying objects bearing witness to their time. Today, rapidly spreading campus art museums have benefits to teachers, students and public. Campus art museums are established to contribute to academic development, preserve collections, lead to scientific, educational and art research as well as managing the public relations. These are the expected behaviors and roles for campus art museums. Institutes or universities realize that art museums are important components of their organization and they could be utilized for many benefits. The aim of this research is to examine a campus art museum on context of teacher-student dynamics, museum collections, curriculum in practice and classes or courses in Campus Art Museums in Turkey and USA as a case study and to present expected and responsible behaviors for inside and outside campus. In this research, in the years of 2014–2015, education art activities in Harvard Campus Art Museum, Lehman Collage Art Gallery, Sakıp Sabancı Museum, Gazi Üniversity Art Museum which is the combination of three individual campus art museums. At the end of the research, it is stated that campus art museums have important functions and missions towards their parent institute and public as alternative spaces of education to formal education institutes.