Meslek liselerinde görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin tükenmişlik düzeyleri Ankara Yenimahalle İlçesi örneği
Burnout levels of physical education teachers who work at vocational hi̇gh schools: Sample of Ankara Yeni̇mahalle District
  1. Tez No: 429468
  2. Yazar: HAKAN AKBABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırmanın amacı, Ankara ili Yenimahalle ilçesindeki Meslek Liselerinde görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin tükenmişlik düzeylerini belirlemek ve tükenmişlik düzeylerini yaş, cinsiyet, medeni durum, mesleki hizmet yılı ve haftalık ders yüküne göre karşılaştırmaktır. Araştırmanın örneklemini, Milli Eğitimi Bakanlığı'na bağlı Ankara ili Yenimahalle ilçesinde çalışan, beden eğitimi öğretmenleri oluşturmuştur. Öğretmenlerin tükenmişlik düzeylerini belirlemek için“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”ve kişisel bilgiler için de“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde“Tek Yönlü Varyans Analizi, t-testi ve Tukey Testi'nden”yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda araştırmaya katılan beden eğitimi öğretmenlerinin; duygusal tükenme ve duyarsızlaşma boyutlarında düşük, kişisel başarı boyutunda yüksek düzeyde oldukları görülmüştür. Buradan hareketle araştırmaya katılan beden eğitimi öğretmenlerinin tükenmişliklerinin düşük olduğu sonucu çıkarılabilmektedir. Beden eğitimi öğretmenlerinin; yaşlarına, cinsiyetlerine, medeni durumlarına ve haftalık ders yüklerine göre tükenmişliklerine bakıldığında ise duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı boyutlarında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Öğretmenlerin mesleki hizmet yıllarına göre tükenmişliklerine bakıldığında ise duyarsızlaşma boyutunda anlamlı fark olduğu görülmüş ve bu farkın hizmet yılı 10 ve daha az olan öğretmenlerden kaynaklandığı bulunmuştur. Beden eğitimi öğretmenlerinin tükenmişliklerinin düşük düzeyde olduğu ve tükenmişlik düzeylerinin hizmet yılına göre değişiklik gösterirken; yaş, cinsiyet, medeni durum ve haftalık ders yükü gibi değişkenler açısından, farklılık göstermediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the burnout levels of the teachers who work at vocational high schools in Yenimahalle, Ankara and to compare their burnout levels in terms of age, gender, marital status,weekly schedule rates and their years of service. The samples of the study consist Physical Education Teachers working in Yenimahalle,Ankara.“Maslach Burnout Levels Scale”was used to determine teachers' burnout levels and“Personal Information Form”was used to get personal information. One Way Analysis of Variance, t-test and Tukey tests were applied for analysis. According to the results of the study, the emotional burnout and depersonalisation levels of teachers are low and the levels of the personel success are high. Therefore it can be said that the teachers' burnout levels are low. As we compare in terms of age, gender, marital status, weekly schedule rates and their years of services, the results show that there is no significant difference in terms of their emotional burnout, depersonalisation and their personal success. When teir years of services are analysed, it shows that there is a significant difference. The reason for this difference is the teachers whose years of service are less than 10 years. Finally, the Pyhsical Education teachers' burnout levels are low and this can change according to their years of services.