Ortaokul matematik öğretiminde harmanlanmış öğrenme odaklı ters yüz sınıf modeli uygulaması
Flipped classroom model practice focused on blended learning in secondary mathematics education
- Tez No: 429471
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURSUN SOYLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Son yıllarda hayatımızın her alanına etki eden teknolojik gelişmelere bağlı olarak eğitim öğretim faaliyetlerinde de önemli değişiklikler yaşanmaya başlanmıştır. Eskiden bilgiye ulaşmanın tek yolu okul ve okuldaki bilgi aktarıcı öğretmenken günümüzde artık bilgi bilgi iletişim teknolojileriyle kolay ulaşılabilen bir hal almıştır. Dolayısıyla öğretmenin sadece bilgi aktaran rolüyle sistemde yer alması etkisini azaltmaktadır. Bu yüzden artık öğretmenler sınıflarda sadece salt bilgi aktarmak yerine rehberlik ederek öğrencinin kendi öğrenme sorumluluğunu ele almasını sağlamaktır. Bu sebeple bu çalışmada, harmanlanmış öğrenme ortamında hazırlanan ters yüz sınıf modelinin altıncı sınıf öğrencilerinin matematik dersindeki akademik başarısına, matematik kaygı düzeyleri ile matematik ve teknoloji tutumlarına etkisi araştırılmıştır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Çalışma grubu Ankara ilindeki bir ortaokulda okuyan toplam 49 öğrenciden oluşmuş, bu öğrencilerden 25 tanesi deney grubu öğrencileri iken 24 tanesi de kontrol grubu öğrencileri olarak çalışmaya katılmıştır. Çalışma öncesinde her iki gruba da başarı testi ön test olarak uygulanmış ve gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=,274, p>,005). Benzer sonuçlar matematik kaygısı ön testi (p=,544; p>,05) ile matematik ve teknoloji tutum ön testi (p=,170; p>,05)'nde de bulunmuştur. Böylece her iki grubun araştırma öncesinde eşit düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recently, there has been occurring improvements in education system depending on the technological improvement in our life. In the past, the only way to reach information was school and teacher who was transmitter of information in the school but nowadays it become easy to get information by using information communication technology. So, teachers' role in the system about transmitter of knowledge has become less important. Hence, teachers' role has started to change from providing just information to guide students and to provide methods for how to take their own learning responsibility. For this reason, the aim of this research is to examine the effect of 6th grade students' academic achievement in mathematics, the anxiety level of 6th grade students in mathematics and their attitude towards mathematic and technology about flipped classroom model prepared in blended learning. Study group was consisted of 49 students in the secondary school in Ankara. Experimental group was formed from 25 students and control group was formed from 24 students. Before the study, achievement test was implemented to two groups as a pre-test and there is no statistically significant difference (p=.274; p>.05). Similar results are found for mathematics anxiety (p=.544; p>.05) and attitude towards mathematics and technology (p=.170; p>.05) between two groups. So, it can be said that two groups are equal level according to the pre-test result before the study.