İlköğretim okulu öğretmenlerinin algıladıkları örgütsel destek ile örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between perceived organizational support and organizational trust levels of elementary school teachers
  1. Tez No: 429470
  2. Yazar: BAHAR YAKUT ÖZEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin algıladıkları örgütsel destek ile örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tarama modelindeki araştırmanın verilerini 2015-2016 öğretim yılında Ankara il merkezindeki ilköğretim okullarında görev yapan 513 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Derinbay (2011) tarafından geliştirilen“Algılanan Örgütsel Destek”anketi ve Yılmaz (2006) tarafından geliştirilen“Örgütsel Güven”anketi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 19.00 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde öğretmenlerin algıladıkları örgütsel destek ve örgütsel güvenleri arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu kullanılmıştır. Örgütsel desteğin örgütsel güveni yordayıp yordamadığını belirlemek için ise Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Bu analizlere ilave olarak öğretmenlerin algıladıkları örgütsel destek ve örgütsel güvenlerinin demografik değişkenlere göre anlamlı farklara sahip olup olmadığını araştırmak için Bağımsız Örneklemler t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre algılanan örgütsel destek ile örgütsel güven arasında pozitif yönlü orta seviyede bir ilişki söz konusudur. Algılanan örgütsel desteğin alt boyutlarından yönetsel desteğin yöneticiye güven alt boyutu ile yüksek düzeyde, meslektaşlara güven ve paydaşlara güven boyutları ile orta düzeyde, pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki vardır. Öğretimsel destek alt boyutunun ise yöneticiye güven alt boyutu ile yüksek düzeyde, anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişkisi varken; meslektaşlara güven ve paydaşlara güven alt boyutları ile orta düzeyde, olumlu ve anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonucuna göre yönetsel destek yöneticiye güveni yordamaktayken öğretimsel destek değişkeninin yöneticiye güveni yordamadığı belirlenmiştir. Yönetsel destek alt boyutu meslektaşlara güven alt boyutunun anlamlı bir yordayıcısıyken, öğretimsel desteğin anlamlı bir yordayıcısı olmadığı saptanmıştır. Buna karşın paydaşlara güven boyutunun yönetsel destek ve öğretimsel destek boyutlarının anlamlı birer yordayıcısı olduğu görülmektedir. Bu sonuçlar konuya ilişkin daha önce yapılan araştırmaların sonuçları ile büyük ölçüde tutarlıdır. Araştırma sonuçları öğretmenlerin okulda kendilerini güvende hissetmelerinde desteğin önemli bir değişken olduğunu ortaya koymaktadır. Önemli bir diğer sonuç ise öğretmenlerin yönetimsel desteğe öğretimsel destekten daha çok önem vermeleridir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between teachers' perceived organizational support and organizational trust levels. The research data of the scanning model constitutes from 513 elemantary school teachers working in Ankara at the 2015-2016 academic year. For data collection, Perceived Organizational Support survey developed by Derinbay (2011) and Organizational Trust survey developed by Yılmaz (2006) were used. SPSS 19.00 packaged software was used to analyze the obtained data. To indicate the relationship between teachers' perceived organizational support and organizational trust in data analysis, Pearson Multiplication of Momentum Correlation was used. Multiple linear regression analysis was also used to determine if organizational support predicts organizational support or not. In addition to these analyses, to investigate according to the demographic veriables, if teachers' Perceived Organizational Support and Organizational Trust have significant differences or not, Independent Samples T-Test an one-way analysis of variance (ANOVA) were used. According to the results, there is a positive intermediate relationship between perceived organizational support and organizational support. Subdimensions of perceived organizational support has a high level, positive and meaningful relationship with trust in managers and a intermediate, positive and meaningful relationship with trust in colleagues and trust in shearholders. While there is a high level, meaningful and positive relationship between subdimensions of educational support and trust in managers; subdimensions of trust in colleagues and trust in shareholders, have an intermediate level, positive and meaningful relationship. With respect to multiple linear regression analysis results, managerial support predicts trust in managers but educational support variable can not predict trust in managers. Since subdimension of managerial support predicts subdimension of trust in colleagues meaningfully, it is not a meaningful predictor of educational support. Despite that, it is seen that trust in shareholders is a meaningful predictor of managerial support and educational support. These results are largely consistent with the results of research conducted previously on the subject. Research results reveal that support is an important variable that teachers can feel them safe at school. Another important result is that teachers give more importance to managerial support than to educational support.