Iraklı öğrencilerin yabancı dil olarak Türkçe öğreniminde karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
Problems, faced by iraqi students during learning Turkish language as a foreign language, and solution suggestions
  1. Tez No: 429478
  2. Yazar: ALI ABDULLAH FATHI FATHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMALETTİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Günümüzde uluslararası kültürel, turistik, siyasî, ticarî, münasebetlerin artması ve Türkiye'nin geleceğin dünyasının şekillenmesinde önemli role sahip olması dolayısıyla, Türkçenin önemi giderek artmaktadır. Ana dilleri dışında yeni dil öğrenenlerin yaşadıkları zorluklar dilin doğasındaki ses ve sözlü belirleyicilere bağlıdır. Bir dilin doğasındaki önemli bazı belirleyici noktalar; dil bilgisi, okuma, yazma, dinleme ve konuşmadaki zorluklar olarak sınıflandırılır. Her birinin Türkçe öğrenen Iraklı öğrenciler için ayrı bir zorluğu olduğu bilinmelidir. Bu araştırmanın amacı, Gazi Üniversitesi TÖMER, Ankara Üniversitesi TÖMER, Eskişehir Osmangazi TÖMER (ESOGÜ) ve Erciyes Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nde (ERSEM) 2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılı'nda B1 ve B2 düzeyindeki Türkçe öğrenen Iraklı örgencilerin karşılaştıkları sorunları belirlemek ve bunlara yönelik çözüm önerileri sunmaktır. Araştırma kapsamında yukarıda adı geçen Türkçe eğitim merkezlerinde Türkçe öğrenen Iraklı öğrencilerden yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak veriler toplanmıştır. Toplanan veriler üzerinde nitel veri analiz teknikleri kullanılmıştır. Dil becerileriyle ilgili sorular, öğrencilere Diller İçin Avrupa Ortak Öneriler Çerçevesi'nden hareketle sunulmuştur. Çalışmada öğrencilere sunulan konular yedi ana başlık etrafında toplanmış olup, bu başlıklar; dil becerileri, dil bilgisi, alfabe farklığı, kültür farklığı, dil eğitimi, öğretim elamanları ve materyaldir. Bu başlıklar altında toplam 49 soru yer almıştır. Bu araştırmayla Türkçenin dil özelliklerinden, temel dil becerilerinden, dil bilgisinden, derslerin işlenme yönteminden, öğretim elemanlarından, yaşanan çevreden, alfabe farklılığından ve kültür farklılığından kaynaklanan sorunlar Iraklı öğrencilerin görüşleri doğrultusunda tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucunda Iraklı öğrencilerin telaffuz, alfabe, dinleme, okutmanların hızlı konuşmaları, ses bilgisi, ekler, fiilimsi vb. konularda daha fazla sorun yaşadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Importance of Turkish language is progressively increasing due to increases on international cultural, tourism, political, commercial relations today and Turkey has an important role on forming the future world. Difficulties, experienced by the ones who are learning a new language other than their mother tongue, depend on the audible and oral markers within the nature of the language. Some important deterministic points within the nature of a language are classified as difficulties in grammar, reading, and writing, listening and speaking. One should know that each has a different difficulty for Iraqi students, who are learning Turkish language. Aim of this research is to determine the problems, faced by Iraqi students who are learning Turkish language at the level of B1 and B2 intermediate levels within Gazi University, TÖMER, Ankara University, TÖMER, Eskişehir Osmangazi TÖMER (ESOGÜ) and Erciyes University Continual Training Center (ERSEM) during 2014-2015 Academic Year and to submit solution suggestions in connection with these. Data are collected with using semi-structured interview form from Iraqi students, who are learning Turkish language in the above mentioned Turkish training centers, under the research. Qualitative data analysis techniques were employed on the collected data. Questions related with linguistic abilities are asked to the students in connection with European Languages Common Frame Text. Subjects, submitted to students during study, are collected around 7 main topics, and these topics are linguistic abilities, grammar, alphabet differences, cultural differences, language education, instructors and materials. There were an overall of 49 questions under these topics. By means of this research, problems, experienced related with linguistic characteristics of Turkish language, basic linguistic abilities, grammar, teaching methods, instructors, environment, alphabet differences and cultural differences are determined in connection with the opinions of the Iraqi students. Accrtdins to the results, it is determined that Iraqi students experience more difficulties on pronunciation, alphabet, listening, pattering of instructors, phonetics, fixes, verbal, etc. issues.