Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde İranlı öğrencilerin motivasyonları üzerine bir araştırma
A research on motivation of Iran students in teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 765939
  2. Yazar: MELIKA SADRI ARDALANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, İranlı öğrencilerin yabancı dil olarak Türkçe öğrenmeye yönelik motivasyonlarını içsel, araçsal ve kültürel boyutlara göre incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Amaca ulaşmak için öğrenenlerin cinsiyetleriyle, yaş gruplarıyla, ana dilleriyle, eğitim durumlarıyla ve Türkçe seviyeleriyle Türkçe öğrenmelerine karşı içsel, araçsal ve kültürel motivasyonları arasında istatistiksel olarak farklılığın olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini Tahran Allame Tabatabai Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde eğitim gören ve Tahran Yunus Emre Enstitüsünde Türkçe eğitimi alan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma, 2019-2020 akademik yılınının bahar döneminde Türkçe seviyeleri B1, B2, C1 olan toplam 165 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın verileri Sevim (2019) tarafından geliştiren“Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada nicel yöntem kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için betimsel istatistik sonuçlarıyla birlikte non-parametrik testlerden Kruskal Wallis-H testi ve Mann Whitney-U testi analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Tahran Allame Tabataba'i Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde eğitim gören veya bu bölümden mezun olanlar ve Tahran Yunus Emre Enstitüsünde Türkçe eğitimi görenlerin Türkçe öğrenmeye yönelik motivasyonları sırayla içsel, araçsal ve kültürel olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin bu üç motivasyon boyutundaki puan ortalamaları yüksek düzeyde çıkmıştır. Ayrıca Türkçe öğrenenlerin cinsiyet, yaş ve eğitim durumlarıyla Türkçe öğrenmeye karşı içsel, araçsal ve kültürel motivasyonları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Bununla beraber öğrencilerin ana dilleri ve Türkçe seviyeleriyle Türkçe öğrenmeye karşı motivasyonları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research examines the motivation of Iranian students to learn Turkish as a foreign language in terms of internal, instrumental, and cultural dimensions. To achieve the aim, it was tried to determine whether there is a statistically significant difference between the learners' intrinsic, instrumental and cultural motivations for learning Turkish with their gender, age groups, mother tongue, education level, and Turkish level. The environment of research consists of the students who are educated in or graduated from the Department of Turkish Language and Literature at Tehran Allama Tabatabai University and studying Turkish at Tehran Yunus Emre Institute. The research was conducted with a total of 165 students whose Turkish levels are B1, B2, C1 in the 2020 academic year. The environment of research consists of the students who are educated in the Department of Turkish Language and Literature at Tehran Allama Tabataba'i University and studying Turkish at Tehran Yunus Emre Enstitüsü. In the research, it was conducted on a total of 165 students whose Turkish levels are B1, B2, C1 in the 2020 academic year.“Motivation Scale for Learning Turkish as a Foreign Language”developed by Oğuzhan Sevim (2019) was used as a data collection tool in this study. A quantitative research method was utilized in the study. Data were analyzed by using SPSS program. Non- Parametric tests such as Kruskal Wallis-H test and Mann Whitney-U test were used to analyze the data. The result of the research depicts that the motivations of students from the Department of Turkish language and literature at the University of Tehran Allame Tabataba'i and students studying Turkish at Tehran Yunus Emre Institute for learning Turkish were determined respectively as internally, instrumentally, culturally. Overall the mean scores of the students were high for all the three motivation aspects. Besides, no significant difference was found between the gender, age, and educational status of Turkish learners and their intrinsic, instrumental, and cultural motivations towards Turkish. However, a significant difference was found between students' mother tongue and Turkish levels and their motivation towards Turkish.