Caz eserlerine müzik eğitimi anabilim dalı öğretim programında yer verilmesi ihtiyacına yönelik bir çalışma
A study for the necessity of jazz works taking place in the curriculum of music education department
  1. Tez No: 429495
  2. Yazar: HATİCE CEREN TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, G.Ü.G.E.F. Müzik Eğitimi Anabilim Dalı piyano dersi öğretim programı içerisinde caz eserlerinin yer almasına ilişkin olarak öğretim elemanı ve öğrenci görüşlerinin alınması amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada G.Ü.G.E.F. Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda görev yapan 10 piyano dersi öğretim elemanı ve 3. Sınıfta okuyan 40 öğrenciye nitel araştırma yöntemleri kullanılarak açık uçlu yarı yapılandırılmış görüşme tekniği uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, öğrencilerin caz piyano eserleri ile ilgili yeterince bilgiye sahip olmadıkları ve daha önce bu müziği dinleyip çalışmadıkları, öğretim elemanlarının ise piyano dersi öğretim programında caz eserlerine yeterince yer vermedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Görüşme formuna katılan toplam 50 katılımcının %98'inin piyano öğretim programında caz eserlerine yer verilmesine ilişkin görüş bildirdikleri tespit edilerek araştırma sonunda bu doğrultuda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been done in order to learn the opinions of the students and Instructors regarding jazz works taking place in the piano class curriculum of Gazi University, Gazi Faculty of Education, In this study open ending semi-structured interview technique has been applied to 40 students of third grade and 10 piano class intructors working in Music Education in Gazi University, Gazi Faculty of Education by using qualitative research methods. In line with the findings of the study, it has been concluded that students do not have enough knowledge about jazz piano works and they have not listened and studied these works before and Instructors do not put enough jazz works in the curriculum of piano class. As a result of the study opinions have been started by detecting that 98% of 50 participant of the interview form support existence of jazz works in the curriculum of piano class.