Lise öğrencilerinin ders dışı sportif etkinliklere katılımlarına yönelik ebeveyn tutum ve görüşleri
Parents' attitude and opinions towards participation to extracurricular sport activity of high school students
- Tez No: 429508
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZBAY GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmada, lise öğrencilerinin ders dışı sportif etkinliklere katılımlarına yönelik ebeveyn tutum ve görüşleri incelenmiştir. Ebeveynlerin bu etkinliklere yönelik tutumlarının yönü (olumlu ya da olumsuz) çocuklarının bu etkinliklere katılımını destekleme açısından önem taşımaktadır. Nicel ve nitel yaklaşımların bir arada kullanıldığı karma yaklaşım desenlerinden Açımlayıcı Sıralı Desen ile kurgulanan araştırma, 2014-2015 Eğitim-Öğretim 2. Yarıyılında, Kırıkkale il merkezinde farklı liselerde öğrenim gören 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin ebeveynleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel bölümünde evreni Kırıkkale İl Merkezinde çocukları farklı liselerde öğrenim gören toplam 13295 ebeveyn oluşturmuş; örneklemi ise bu kitleyi % 96 güven aralığı ve % 4 hata payı ile temsil eden ve TEOG puanlarına göre küme örnekleme ve sınıf seviyelerine göre tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenen 772 ebeveyn oluşturmuştur. Araştırmanın nitel bölümünde ise nicel verilerin analizi sonucunda yüksek ve düşük tutum puanlarına sahip olan 14 ebeveyn çalışma grubuna dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak, Yılmaz ve Güven (2015) tarafından geliştirilen“Ders Dışı Sportif Etkinliklere Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği”, araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi formu”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. Nicel verilerin çözümlenmesinde istatistiksel yöntem olarak t-testi ve ANOVA, Tukey çoklu karşılaştırma, Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre ebeveynlerin ders dışı sportif etkinliklere yönelik tutumları; ebeveyn öğrenim durumu, mesleği, aile gelir durumu, çocuk sayısı, spor yapma durumu, öğrencilerin öğrenim gördükleri sınıf seviyesi, onların ders dışı sportif etkinliklere katılım durumuna göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Ebeveyn cinsiyeti ve yaşı, öğrenci cinsiyeti, algılanan akademik başarı değişkenlerine göre anlamlı farklılık gözlenememiştir. Araştırmanın nitel bölümünde ise; ebeveynlerin ders dışı sportif etkinliklere yönelik olumlu görüşlere sahip oldukları, çocuklarının bu etkinliklere katılımını destekledikleri ve çocukların kişilik gelişimini sağlaması, kötü ortam ve zararlı alışkanlıklardan uzak tutması, akademik başarısını geliştirmesi gibi beklentilerinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was investigated the attitude and opinions of parents towards high school students' attendance to extracurricular sport activities. The attitudes way of parents towards these activities (positive or negative) is very important in terms of supporting the attendance of children to these activities. The research, fictionalized by Exploratory Tiered Design amongst the mixed approach designs in which quantitative and qualitative approaches are used together, was applied on parents of 9. 10. 11. 12 high school students studying at different high schools in 2014-2015 academic year fall semester in Kırıkkale city centre. In the quantitative part of research, population consists of 13295 parents whose children were studying at different high schools in Kırıkkale city centre; and the sample consists of 772 parents determined by stratified sampling method considering grade level and cluster sampling method considering TEOG points, and which represents this mass with 96% confidence interval and 4% failure interval. In the qualitative part of research, as a result of quantitative data analysis 14 parents were incorporated in the study group who had high or low attitude points. As a data collection tool,“Parent Attitude Scale towards Extracurricular Sport Activities”developed by Yılmaz and Güven (2015),“Personal Information Form”and“Semi-structured Interview Form”created by researcher were used. SPSS 20 package program were used for quantitative data analysis. In the analysis of survey data from the quantitative phase of the research, t-test, analysis of variance (ANOVA), Tukey's multiple comparison test, Pearson's correlation test, and regression analysis were used as statistical methods. In qualitative data analysis, it was benefited from content analysis technique. According to research findings, it was figured out that significant difference were determined considering the state of parent's education, parent's job, income state of family, children number, situation of playing sport, students' grade level and the situation of their attendance to extracurricular sport activities. Significant difference weren't observed according to parent's gender and age, student gender, perceived academic success and sportive activities. In the part of qualitative part of research; it was determined that parents had positive opinions on extracurricular sport activities, they supported attendance of children to these activities and also there were expects such as providing the personality development of children, keeping children out of bad environment and harmful habits, improving the academic success.