Farklı müzik türlerinin çocuk resimlerine etkisi
Impact of different music genres on children's pictures
- Tez No: 429507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KATIRANCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu araştırmada, müziksiz ortam ve farklı müzik türleri (klasik, arabesk, tasavvuf, heavy metal ve mehter) eşliğinde yapılan serbest konulu resimlerin tercih edilen konu, renk, biçim, görsel imge, sonuç, en çok kullanılan renk, en çok kullanılan görsel imge, ağırlıklı olarak vurgulanan duygu ve mekan özellikleri betimlenmeye çalışılmış ve bu uygulamalara ilişkin öğrenci görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın verisi Bartın ili merkez İMKB Ortaokulu 5. Sınıf öğrencilerinden seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenen 23 öğrenciden elde edilmiştir. Araştırma toplam altı hafta deneysel olarak yürütülmüştür. Farklı müzik türlerinin resim üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla resim değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Öğrenci görüşlerini belirlemek için öğrenci anketi kullanılmıştır. Resim Değerlendirme Ölçeği üç akademisyen tarafından puanlanmıştır; puanlayıcılar arası tutarlılık hesaplanmış ve puanlayıcılar arası tutarlılığın olduğu bulunmuştur. Resim değerlendirme ölçeğinde yer alan ölçek maddeleri, resimlerin; müziksiz ortamda ve farklı müzik türleri (klasik, arabesk, tasavvuf, heavy metal ve mehter) eşliğinde yapılmasına göre değerlendirilmiş ve anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Cinsiyete göre yapılan analiz sonucunda müziksiz ortamda sadece konu başlığından elde edilen puanların farklılık gösterdiği; klasik, arabesk, heavy metal, tasavvuf ve mehter müziği eşliğinde yapılan resimlerde ise cinsiyete göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Öğrencilerin müzikli ortamda resim yapmak istedikleri, klasik müzik dinlerken kendilerini mutlu hissettikleri, arabesk müzik dinlerken kendilerini üzgün hissettikleri, tasavvuf müziği dinlerken kendilerini hüzünlü hissettikleri, heavy metal müzik dinlerken kendilerini gergin ve düşünceli hissettikleri, mehter müziği dinlerken kendilerini mutlu hissettikleri tespit edilmiştir. Farklı müzik türleri eşliğinde yapılan resimlerin, resim değerlendirme ölçeği sonucuna göre farklılık gösterdiği ve müziğin çocuk resimleri üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed at portraying preferred topic, color, pattern, visual image, result, the most used color, the most used visual image, mainly accentuated emotion and space features in a tuneless environment and an environment with different music genres (classical, arabesque, sufi, heavy metal and mehter), and determining the opinions of students about these implementations. Research data has been obtained from 23 students who were determined by random sampling method within 5th class students in ISE secondary school. The research have been managed experimentally for six week in total. In order to determine the impact of different music genres on pictures, a picture assessment scale has been used Questionnaire has been used to determine students' opinions. Picture Assessment Scale has been rated by three academicians; interrater reliability has been calculated and interrater reliability has been verified. Scale items in picture assessment scale have been assessed according to performance of picture in a tuneless environment and an environment with different music genres (classical, arabesque, sufi, heavy metal and mehter) and a significant difference has been found. At the end of analysis by gender, the scores obtained from only the topic in a tuneless environment show difference, but any significant difference has not been determined in the pictures performed in an environment with classical, arabesque, heavy metal, sufi and mehter music genres. It's been ascertained that students would like to draw a picture in an environment with music, they feel themselves happy when they listen to classical music, and feel themselves sad when they listen to arabesque music, and feel themselves sad when they listen to sufi music, and also feel themselves nervous and thoughtful when they listen to heavy metal, feel themselves happy when they listen to mehter music. The pictures with different music genres show difference and the music has an impact on children's pictures according to the results of picture assessment scale.