Turist rehberlerinin tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi (Ankara ölçeği)
Determination of burnout level of professional tourist guides (Ankara sample)
  1. Tez No: 429509
  2. Yazar: MUSTAFA TUNA ÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Turizm, Psychology, Tourism
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı noksanlığı olarak üç boyutta değerlendirilen tükenmişlik sendromu, çalışanların performansını ve dolayısıyla da işletmenin hizmet kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışma Ankara ilinde bulunan Turist Rehberlerinin tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın ilk bölümünde turizm literatüründeki tanımlara, sınıflandırmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde, tükenmişlik literatüründeki tanımlara yer verilmiş ve böylece konunun kavramsal alt yapısı hazırlanmıştır. Üçüncü bölümde ise, konunun Ankara'da ikamet eden 248 iş gören üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada Kopenhag Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Anket sonuçlarına göre; rehberlerin duygusal tükenme, kişisel başarı ve duyarsızlaşma alt boyutları açısından düşük düzeyde tükenmişlik yaşadıkları görülmüştür. Ayrıca elde edilen verilerden hareketle örneklemin tükenmişlik düzeyini kişisel faktörlerden ziyade işle ilgili faktörlerin etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu nedenle tükenmişlikle başa çıkmada alınacak örgütsel önlemlere ağırlık verilmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Emotional exhaustion, depersonalization and personal accomplishment burnout in three dimensions assessed deficiency affects employee performance and therefore the quality of service the company negatively. This study was conducted to determine the burnout of Professional Tourist Guides in Ankara. The first part of the definition of research in the tourism literature is given to the classification. In the second chapter, the definitions given in the burnout literature and conceptual infrastructure of the issue is so prepared. In the third part, we investigated the effect on the subject of the 248 residents who work in Ankara. Kopenhag Burnout Inventory was used in this study. According to the survey; directory of emotional exhaustion, depersonalization and personal accomplishment in terms of sub-dimensions were found to have lower levels of burnout. In addition, the data obtained from the sample burnout levels of movement rather than the result of work-related factors that affect the personal factor has been reached. Therefore be taken in coping with burnout, said that weight should be given to organizational measures.