Test eşitlemede Madde Tepki Kuramına dayalı yetenek parametresine yönelik ölçek dönüştürme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of scale transformation methods in terms of ability based on Item Response Theory in test equating
  1. Tez No: 429524
  2. Yazar: TUBA GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada, test eşitlemede Madde Tepki Kuramı'na dayalı ortalama-ortalama, ortalama-standart sapma, Stocking-Lord ve Haebara ölçek dönüştürme yöntemlerini yetenek parametresine yönelik olarak gerçek veriler üzerinden karşılaştırmak amaçlanmıştır. İkili puanlanan maddeler için 3PLM altında yürütülen araştırmanın çalışma grubunu TIMSS 2011 dördüncü sınıf düzeyinde seçkisiz seçilen iki matematik formunu cevaplayan (535 ve 529 kişi) Türk öğrenciler oluşmaktadır. Bu formlar 14'ü ortak olan 26'şar maddeden oluşmaktadır. Eşitleme desenlerinden, formların yapısına ve veri toplama yöntemine uygun olan“ortak maddeli eşdeğer olmayan gruplar deseni”kullanılmıştır. Bu desen kullanımında, farklı formlardan gelen ve ayrı ölçek üzerinde olan yetenek ve madde parametrelerini aynı ölçek üzerine koymak için ST 2.0 programından yararlanarak ölçek dönüştürme yapılmıştır. Bu program ile dört yöntem için ölçek dönüştürmede kullanılacak katsayılar ve sabitler bulunmuştur. Hangi yöntemin daha uygun olduğuna karar vermek için yetenek parametreleri üzerinden“RMSD (Root mean square difference)”kriteri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda yapılan yetenek parametresine yönelik ölçek dönüştürmede en uygun yöntemden (en az hata içeren yöntem) en az uygun olan yönteme doğru yapılan sıralamanın; (1) Ortalama-ortalama, (2) Stocking-Lord, (3) Haebara ve (4) Ortalama-standart sapma şeklinde olduğu görülmüştür. En uygun bulunan yöntem belirlendikten sonra da bu yöntemin dönüşümünden elde edilen parametreler ile PIE 2.0 programını kullanarak MTK gerçek puan eşitlemesi yapılmıştır. Bunun sonucunda ise Form Y'nin Form X'e göre daha zor olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed that the mean-mean, the mean-standard deviation, Stocking-Lord and Haebara scale transformation methods which based on Item Response Theory in test equating were compared in terms of ability parameters (tetas) on real data. For dichotomous data under the 3PLM model, the sample of the study composed of Turkish students who participants of TIMSS 2011 fourth grade level in math chosen two forms answer (535 and 529 students). These forms have 26 items and both of forms contain 14 common item. Choosing from equating design, according to the structure of forms and methods of data collection“common item nonequivalent groups design”is used. This design of use in which to put tetas and item parameters from different forms on different scales on the same scale with the software to be used in the ST scale transformation coefficients and constants were found for all four methods. RMSD (Root mean square difference) criteria were used to decide which method is more appropriate. According to findings obtained from research on the transformation scale for the teta to do the most appropriate parameter (containing at least error method) to the method of ranking made the least favorable; (1) Mean-mean, (2) Stocking-Lord, (3) Haebara and (4) Mean-standard deviation were found. After determining the most appropriate method by which parameters are derived from the transformation of this method using the software PIE 2.0 points made IRT true score equating and interpreted. As a result of this, it is concluded that Form Y is more difficult than Form X.