Sosyal ağlarda öğrenci-öğretmen etkileşimi (facebook örneği)
Student-teacher interaction in social network: A case of facebook
  1. Tez No: 429532
  2. Yazar: SEDA AKAY ORAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALÜK ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sosyal ağlar artık hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Sahip oldukları bir çok özellik ile sosyal ağlar, bir eğitim aracı olarak da kullanılabilmektedir. Bu çalışmada öğrenci ve öğretmenlerin birbirleriyle sosyal ağlarda arkadaşlık kurmaya yönelik düşünceleri öğrenilmeye çalışılmış ve sosyal ağlardan Facebook'ta öğrenci ve öğretmenlerin etkileşimleri belirlenmeye çalışılmıştır. Tarama modelindeki bu çalışma 2011-2012 eğitim öğretim yılında Aksaray ili merkez okullardan basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen beş ilköğretim ve beş ortaöğretim kurumundaki 746 öğrenci ve 153 öğretmene uygulanmıştır.Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Anket, iki bölümden oluşup; ilk bölümde araştırmaya katılan öğrenci ve öğretmenlerin çeşitli değişkenlere ilişkin kişisel bilgileri, ikinci bölümde sosyal ağlarda öğrenci-öğretmen etkileşimlerini belirlemeye yönelik öğretmen ve öğrenci görüşlerini belirlemek üzere likert tipi soruların yer aldığı 37 maddelik ölçek bulunmaktadır.Geliştirilen ölçek üzerinde geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılarak, ölçeğin güvenirlik katsayısı ve Cronbach Alfa değeri .95 olarak bulunmuştur. Maddeler üzerinden faktör analizi yapılarak 6 faktör elde edilmiştir. Faktör analizi sonucu ölçekte yer alan maddelerin faktör yük değerleri .82 ile .46 arasında değerler almıştır.
Özet (Çeviri)
Today, social networks have become a part of our lives. Social networks can also be used as a training tool with their several features. In this study, the thoughts of students and teachers' about establishing friendship on social networks are tried to be understood and it is tried to be revealed interaction between students and teachers on Facebook which is one of the social networks.This study in descriptive survey model model was applied to the central province of Aksaray schools with the choice of simple sampling method to five primary and five secondary school with 746 students and 153 teachers in 2011-2012 educational year.In the survey, a questionnaire developed by researcher in order to collect data was used. The questionnaire consists of two parts; in the first part, the personal information of students and teachers related to various arguments participating the survey, in the second part, there is a likert-type scale with 37-point questions to determine student-teacher interactions in social networks.By studying on developed scale with validity and reliability, 95 is found as scale reliability coefficient and Cronbach Alpha value. Six factors have been achieved through factor analysis of the questions. As a result of factor analysis, factor load values of questions was calculated between .82 and .46 obtained data was analysed in SPSS program and the analysis is based on p^0.5 significance level. the data obtained as a result of the questionnaire was explained and interpreted over frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation. Moreover; in group of 2, independent t-test was applied.According to the data obtained as a result of the research, nearly half of students participating the questionnaire are positive about establishing friendship with their teachers through Facebook. Students in secondary level compared to students in primary level are more positive to be friends with their teachers through Facebook. In terms of gender, male students compared to female students established more friendship with their teachers. Students interact with each other in terms of both socially and educationally. It was found out as a result of analyses that they are not in interaction much with their teachers in terms of social and educational aspects. Majority of teachers participating the survey stated that they established friendship with their students in social networks.According to findings, for student-teacher interaction on social networks and educational usage of social network, suggestions were made.