Diyarbakır ilinde yaşayan görme yetersizliği olan çocuklarla normal gelişim gösteren çocukların zihin kuramı becerileri ile yürütücü işlev becerilerinin karşılaştırılması
A comprision of theory of mind and executive functions in children with visual impairments and typically developing children living in Diyarbakir
- Tez No: 429535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı 7-11 yaşları aralığındaki görme yetersizliği olan çocuklarla normal gelişim gösteren çocukların Zihin Kuramı becerileri ile yürütücü işlev becerilerini karşılaştırmaktır. Araştırmanın katılımcılarını Diyarbakır ilinde bir görme engelliler ilkokuluna devam eden, yaşları 7-11 aralığında değişen 30 görme yetersizliği olan çocuk ile bir ilköğretim okuluna devam eden yaşları 7-11 aralığında değişen 30 normal gelişim gösteren çocuk oluşturmuştur. Görme yetersizliği olan çocukların, görme yetersizliği tanısı dışında herhangi bir ek engeli bulunmamaktadır. Araştırma betimsel bir karşılaştırma çalışmasıdır. Araştırmanın sonuçları görme yetersizliği olan çocukların Zihin Kuramı becerileri puanlarının, normal gelişim gösteren çocukların Zihin Kuramı becerileri puanlarından daha düşük olduğunu fakat istatiksel olarak anlamlı bir fark oluşturmadığını göstermiştir. Araştırma bulguları görme yetersizliği olan çocukların, yürütücü işlev becerilerinin, normal gelişim gösteren çocukların yürütücü işlev becerileri ile karşılaştırıldığında belirgin bir düzeyde gecikme gösterdiğini ve iki grup arasındaki yürütücü işlev becerileri puanlarının istatiksel olarak anlamlı bir fark oluşturduğunu göstermiştir. İki grupta yer alan 60 katılımcının sonuçları değerlendirildiğinde Zihin Kuramı becerileri ile yürütücü işlev becerileri arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırmanın bulguları tartışılmış ve ileride yapılacak araştırmalara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purposeof this study was to compare the Theory of Mind and executive functioning in children with visual impairments and typically developing children between the ages of 7-11. Participants of the study consisted 30 children with visual impairments attending to a school for children with visual impairments and 30 typically developing children attending to an elemantary school located in Diyarbakır. Children with visual impairments did not have any additional disability. The study design was a comparitive descriptive design. Research results showed that Theory of Mind scores of children whith visually impairments are lower than Theory of Mind scores of typically developing children but there were no statistically significant differences between the study groups. Findings of the study showed that the executive functioning skills of children with visual impairments were dramatically fall behind the executive functioning skills of typically developing children. When the results of 60 participants in both groups compared, findings indicated a significant relationship between Theory of Mind and executive functioning in all children. The findings of the study were discussed and suggestions for future research were provided.