Öğretmenlerin kişisel ve mesleki niteliklerinin 4 ve 8. sınıf öğrencilerinin TIMSS 2011 matematik başarısına etkisinin incelenmesi
The effect of teacher characteristics and professional quality on 4th and 8th grade students' mathematics achievement in TIMSS 2011
  1. Tez No: 429536
  2. Yazar: ELİF SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı 4 ve 8. sınıf öğrencilerinin matematik öğretmenlerinin kişisel özellikleri, öğretmen yeterlikleri ve uygulamalarına ilişkin niteliklerinin ve çalışma ortamlarının bu öğrencilerin TIMSS 2011 matematik başarısına etkisini incelemektir. Bu araştırmada korelasyonel desen kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Türkiye'den katılan 4. sınıf düzeyinde 6894 öğrenci ve 243 öğretmen; 8. sınıf düzeyinde 6307 öğrenci ve 220 öğretmen oluşturmaktadır. TIMSS 2011 uygulamasından elde edilen öğretmen yanıtları öğretmen yeterliği, kişisel özellikler, öğretmen uygulamaları ve çalışma ortamları olarak dört kategori altında ifade edilmiştir. Çoklu doğrusal regresyon ile her bir kategori altında yer alan değişkenlerin 4 ve 8. sınıfta okuyan Türk öğrencilerinin TIMSS 2011 matematik başarısını yordama düzeyi incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre TIMSS 2011 öğretmen anketinden elde edilen öğretmen nitelikleri 4 ve 8. sınıf düzeyindeki öğrencilerin TIMSS 2011 matematik başarısındaki değişkenliğin küçük bir kısmını, yaklaşık %12'si ile %1'i arasını, açıklamaktadır. Bu durumun nedeninin TIMSS 2011 araştırmasındaki Öğretmen Anketi içeriğinin, öğretmen niteliklerini belirleme açısından yetersiz olduğu düşünülmektedir. Ayrıca okul özellikleri ve sosyoekonomik düzey gibi bazı önemli değişkenlerin ülkemizdeki öğrencilerin matematik başarısında rol oynadığı da düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of teacher characteristics, teacher qualifications, teacher practices qualities and working conditions of mathematics teachers on 4th and 8th grade Turkish students' mathematics achievement in TIMSS 2011. In this study, correlational research design was used. The sample of this study was 6894 students and 243 teachers in 4th grade; and 6307 students and 220 teachers in 8th grade in Turkey. Teachers' responses taken from TIMSS 2011 were divided into four categories as teacher characteristics, teacher qualifications, teacher practices and working conditions. The regression level of variables in each category for mathematics achievement of 4th and 8th grade Turkish students in TIMSS 2011 was investigated via multiple linear regression. According to the research results, teacher quality obtained from TIMSS 2011 teacher questionnaire account for fairly minimal part of the variance (about between 12% and 1%) of mathematics achievement of 4th and 8th grade students. It is considered that the reason for this result is teacher questionnaire in TIMSS 2011 fails short of determining teacher qualities. Besides, some important variables such as school characteristics and socio-economic status have an important role in the mathematics achievement of the students in Turkey.