A study on generic and field-specific teacher competency levels of English teachers
İngilizce öğretmenlerinin genel ve özel alan öğretmen yeterlilik seviyeleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 429534
  2. Yazar: ÇAĞLA ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 520
Özet
Türkiye'deki İngilizce öğretimi uygulamalarını iyileştirmek amacıyla hizmet öncesi öğretmen eğitim programlarının, öğrenci ihtiyaçlarını karşılamak ve eğitimsel amaçlara ulaşmak için geleceğin öğretmenlerini iyi donanımlı ve kaliteli yetiştirme sorumluluğu vardır. Bu yüzden Türkiye'deki İngilizce öğretmenliği programlarının ve hizmet içi öğretmen eğitiminin etkililiğinin sorgulanması gerekmektedir. Türkiye'deki İngilizce öğretmenliği programlarının güncel durumunu belirlemek ve öğretmen adaylarının öğretmenlik yeterliklerine katkısının etkililiğini değerlendirmek amacıyla, bu çalışma Türkiye'deki İngilizce öğretmenliği programlarının Türk Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen öğretmenlik yeterliklerini ne derece yansıttığını, hizmet öncesi ve hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin, genel ve özel alan öğretmenlik yeterlikleri açısından kendilerini ne derece yeterli gördüklerini bulmayı amaçlamaktadır. Bu yüzden bu çalışmada tanımlayıcı araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki hizmet öncesi İngilizce öğretmenleri (son sınıf öğrencileri) ve farklı öğretmenlik deneyimleri olan ve farklı okul türlerinde çalışan hizmet içi İngilizce öğretmenleri oluşturmaktadır. Söz konusu olgunun daha derin anlaşılmasını sağlamak ve bulguların genellenebilirliğini artırmak amacıyla, çalışma nitel ve nicel veriyi birleştirmeyi amaçlamıştır. Bu yüzden hem sayısal olan hem de sayısal olmayan verileri ilişkilendirmek amacıyla yöntemsel üçgenleme benimsenmiştir. İlkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki devlet okullarında 16 haftalık gözlemler için kullanılan gözlem formunun yanı sıra hizmet öncesi ve hizmet içi İngilizce öğretmenlerinden veri toplamak için iki tür anket kullanılmıştır. Bu anket önsöz ve 4 bölümden oluşmaktadır. İlk kısım katılımcıların kişisel bilgilerini içermektedir, ikinci kısım genel öğretmen yeterliklerini içermektedir, üçüncü kısım İngilizce öğretmenliği yeterliklerini içermektedir ve son kısım dokuz sorulu yazılı mülakat protokolünden oluşmaktadır. Nicel bulguları kodlamak ve analiz etmek için SPSS 16 kullanılırken nitel bulguların analizi için içerik analizi kullanılmıştır. Hem hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin hem de hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin büyük çoğunluğunun bu yeterlikler hakkında bilgi sahibi olmadığı bulunmuştur. Ayrıca yeterlilik maddelerinin sayısın çok olması bazı katılımcılar tarafından olumlu algılanırken bazı katılımcılar tarafından olumsuz algılanmıştır ve madde sayısı bazı katılımcılarca gereksiz veya gerçek dışı olarak yorumlanmıştır. Ayrıca yeterlilik maddeleriyle ilgili olumlu ve olumsuz görüşler bulunmaktadır. Bazı katılımcılar bu yeterliklerin eğitimsel bağlamın gerçekleri yansıtmadığını düşünürken bazı katılımcılarsa nu yeterliklerin kapsamlı olduğunu düşünmektedirler. Hem hizmet öncesi hem de hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin bu yeterlikler hakkında bilgilendirilmesi gerektiği ve bu yeterlikler çerçevesinde mesleki becerilerini geliştirmek için yönlendirilmeleri gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu nedenle hizmet öncesi öğretmen yetiştirme programlarının bu yeterliklerin tanıtımı ve geliştirilmesine yönelik olan ayrı bir ders içermesi gerekmektedir ve hizmet içi öğretmenler bu yeterlikler ışığında eğitim ve dönüt almalıdırlar.
Özet (Çeviri)
To better English language teaching practices in Turkey, pre-service teaching programs have the responsibility to prepare prospective teachers well-equipped and qualified to serve student needs and meet educational goals. Thus, there is need to question the effectiveness of ELT programs and in-service teacher training in Turkey. In order to detect current state of ELT programs in Turkey and assess their effectiveness to contribute to student teachers' teaching competencies, this study aims to find out how English language teacher education programmes in Turkey reflect the teacher competences set by Ministry of National Education (MoNE), and how competent pre-service and in-service English teachers find themselves based on the field-specific and generic teacher competences set by MoNE. Thus, this study employs an explanatory research design. The universe of the study includes pre-service English teachers (seniors) and in-service English teachers at different levels of schools with different teaching experience in Turkey. This study aimed to combine both qualitative and quantitative methods in order to gain a deeper understanding of the phenomenon in question and increase the generalisability of the findings. Thus, methodological triangulation was adopted to interrelate both numerical and non-numerical data. There were two types of survey to collect data from pre-service English teachers and in-service English teachers as well as an observation form for the 16-week observations conducted at a state primary school, secondary school and high school. The survey consists of a cover page and four parts. The first parts deals with the personal details of the participants, the second parts consists of a self-assessment form about the generic teacher competencies set by Turkish MoNE, the third part includes another self-assessment form about the English teacher competencies set by Turkish MoNE, and finally the last part includes written interview protocol (WIP) with nine questions. SPSS 16 was utilized to code and analyse the quantitative findings while content analysis was used for the analysis of qualitative findings. It was found that high majority of the participants do not know the generic teacher competencies or English teacher competencies set by Turkish MoNE whereas a small number of them know these competencies. In addition, it was seen that the long nature of the competencies was regarded to be unnecessary or unrealistic by some participants. In addition, there were both positive and negative opinions about these competencies in that the competencies were not thought to reflect the realities of educational context by some participants while they were thought to be comprehensive by some other participants. It was concluded that both pre-service and in-service English teachers need to be informed about these competencies and they should be guided to improve their professional skills in light of these competencies. Therefore, pre-service teacher education programs need to include a separate course devoted to introduction and improvement of these competencies and in-service teachers should receive training and feedback in light of these competencies.